93/11/25

پیشرفته ترین دستگاه لیزر اگزایمر برای اصلاح عیوب انکساری چشم در کلینیک پارسیان نصب و راه اندازی گردید .

 

به اطلاع همشهریان گرامی و هموطنان عزیز می رسانیم کلینیک پارسیان به یکی از دستگا های فوق مدرن و بسیار پیشرفته و هوشمند لیزر برای انجام اعمال لیزیک چشم دست یافته است .

 

پیشرفته ترین دستگاه لیزر اگزایمر برای اصلاح عیوب انکساری چشم در کلینیک پارسیان نصب و راه اندازی گردید .

به اطلاع همشهریان گرامی و هموطنان عزیز می رسانیم کلینیک پارسیان به یکی از دستگا های فوق مدرن و بسیار پیشرفته و هوشمند لیزر برای انجام اعمال لیزیک چشم دست یافته است .

این دستگاه که برای اولین بار در ایران مورد استفاده قرار می گیرد دارای سرعت ، امنیت و دقت بسیار بالا بوده و می توان گفت دارای پیشرفته ترین تکنولوژی نسبت به سایر دستگاه ها می باشد . با استفاده از این دستگاه می توانیم طیف وسیعی از بیماری های مرتبط با عیوب انکساری چشم را درمان کنیم. با اتکا به این تکنولوژی نه تنها عیوب انکساری معمولی چشم نظیر دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم، با دقت بالا قابل درمان است بلکه کسانی را هم که دارای نامنظمی قرنیه هستند، می توان تحت درمان قرار داد. هم چنین این دستگاه قادر به انجام عمل پیرچشمی در بعضی افراد مبتلا به این عارضه می باشد. با توجه به این که با این دستگاه ضخامت کمتری از قرنیه برداشته می شود ، ممکن است بتوان افرادی را هم که دارای قرنیه نازک و یا شماره بالا هستند ، درمان نمود.

 

 

 

 

 

 

یزر اگزایمر دستگاهی است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم به کار رفته و مرحله اصلی اصلاح بینایی را انجام می دهد .لیزر اگزایمر اشعه ای را تولید می کند که در طیف ماوراء بنفش بوده و طول موج آن کوتاه است . خاصیت این لیزر به گونه ای است که تراش ظریف و دقیقی را در سطح قرنیه انجام می دهد به طوری که به نسوج و سلول های اطراف آسیبی وارد نمی کند .مکانیزم ایجاد برش قرنیه را در اصطلاح علمیAblation می گویند . جهت اطلاع بیشتر از لیزر اگزایمر بر روی آن کلیک کنید .

لیزر اگزایمر کلینیک پارسیان :

ما در طی چند سال گذشته از چند تکنولوژی پیشرفته و دستگاه مدرن استفاده نمودیم و نهایتا دستگاهی را به عنوان سیستم اصلی خود برگزیدیم که در گذشته بهترین نتایج را در بیماران داشته است .

لیزر اگزایمر کلینیک پارسیان با نام تجاری تکنولاس Technolas، ساخت کمپانی بوش اند لام آمریکا می باشد .این دستگاه یکی از مشهورترین و با سابقه ترین دستگاههای لیزر اگزایمر بوده و پر فروش ترین دستگاه دنیا بوده است .این دستگاه با پیشرفت تکنولو‍ژی و در طول زمان دچار تحولات زیادی گردیده و بر قابلیت های آن افزوده شده است .دستگاه لیزر کلینیک پارسیان آخرین نسخه این دستگاه بوده که به آنTehnolasP ( زایوپتیک 100 ) گفته می شود . 

کمپانی بوش – اند – لام Lomb) (Bausch & یکی از معتبرترین کمپانی های چشم پزشکی جهان است . این کمپانی با آمیختن تکنولو ژی آمریکایی و آلمانی و مدیریت آمریکایی توانسته است نوآوری های فراوانی را به دنیای چشم پزشکی ارائه دهد . دستگاه لیزر اگزایمر زایوپتیک - 100 یکی از نوآوری های این شرکت محسوب می شود .ما با اتکا به پشتوانه علمی و تکنولوژیک شرکت معتبر سازنده و با بهره گیری از آخرین مدل این دستگاه به مهمترین هدف خود در کلینیک پارسیان یعنی دقت ، کیفیت و امنیت دست یافته ایم .

خصوصیات دستگاه لیزر اگزایمر کلینیک پارسیان به قرار زیر می باشد :

نوع Beam لیزر ، نقطه ای (Flying spot) بوده و اندازه سطح مقطع شعاع لیزر 2 و 1 میلمتر می باشد ، شکل سطح مقطع از نوع ابتکاری هیبریدی بوده و فرکانس دستگاه 100هرتز می باشد . در ابتدای شروع لیزر ، شعاع 2 میلمتری فعال بوده و 75 درصد تابش از این نوع است .سپس اشعه 1میلمتری جایگزین 2 میلمتری شده و بقیه مراحل عمل با این Beam انجام می شود .این خصوصیات منحصر به فرد باعث می شود سطحی بسیار هموار و صاف در قرنیه ایجاد شده و احتمال افزایش حرارت بافت و آسیب نسجی بسیار پایین باشد و کیفیت دید پس از عمل در بیماران نیز مطلوب و میزان عوارض نیز ناچیز باشد .اگرچه در مقایسه با بعضی دستگاهها که سرعتی معادل 200 تا 500 هرتز دارند ، فرکانس این دستگاه پایین تر است ولی به علت آن که قسمت عمده برداشت قرنیه باBeam دو میلمتری انجام می شود ، زمان عمل بسیار کوتاه است .به علاوه برای ما که تجربه با دستگاههای مختلف و از جمله دستگاههایی با سرعت بسیار بالا را داریم ،‌کمتر بودن فرکانس دستگاه یک حسن محسوب می شود و ما با این دستگاه نتایج بهتری را تجربه کرده ایم .

Eye Tracker (رادار دنبال کننده حرکات چشم ) در این دستگاه از نوع پیشرفته و بسیار حساس می باشد به طوری که جزء معدود انواعی است که حرکات چشم را در تمام جهات افقی ، عمودی و چرخشی دنبال می کند .حتی به زودی قابلیت منحصر به فردی به این سیستم اضافه خواهد شد که حرکات چرخشی چشم را به صورت دینامیک دنبال کند . Eye Tracker در دستگاه لیزر نقش مهمی را در خنثی کردن حرکات چشم حین عمل دارد .

کالیبراسیون دستگاه

یکی از مراحل مهم در دستگاههای لیزر کالیبراسیون های قبل از شروع عمل می باشد .برعکس سایر دستگاهها که کالیبراسیون تنها یک مرتبه و در شروع روز انجام می شود ، کالیبراسیون دستگاه کلینیک پارسیان برای هر بیمار قابل انجام است و ضمن دقت بالای آن می توان آن را به سادگی و در زمان کوتاهی انجام داد .

کمترین میزان در برداشت از سطح قرنیه 

یکی از اشکالات این سیستم در گذشته برداشت نسبتا زیاد از سطح قرنیه بوده ولی با نصب سخت افزار و نرم افزازهای زایوپتیک بر روی دستگاه ، در حال حاضر این دستگاه جزء دستگاههایی است که کمترین برداشت را از سطح قرنیه دارد .

دقت

با انجام هزاران عمل PRK و لیزیک با این دستگاه و مقایسه آن با دستگاههای دیگر ، برتری دقت این دستگاه برای ما به اثبات رسیده است .اگر به سایت FDAآمریکا ، یعنی ارگانی که مسئول تایید داروها و لوازم پزشکی است ، مراجعه شود و آماری که از نتایج دستگاه های مختلف به این ارگان ارائه شده ، مورد بررسی قرار گیرد ، مشخص است که در مقایسه با سایر دستگاهها ، نتایج دستگاه تکنولاس ، چه نسخه قدیم آن و چه نسخه جدید آن که به زایوپتیک 100مشهور است ، برتر از سایر دستگاههای رقیب می باشد .ما در کلینیک پارسیان از آخرین و پیشرفته ترین مدل این دستگاه استفاده می کنیم .

امنیت 

یکی از اصول کار با دستگاه های پزشکی ، امنیت به کار گیری آن ها است .این مسئله به خصوص در دستگاه لیزر چشم بسیار پراهمیت است . دستگاه لیزر تکنولاس ( زایوپتیک 100 ) از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار است و به گونه ای طراحی شده که هم تکنسین و هم پزشک در تمام مراحل قبل و هنگام عمل می توانند کارکرد صحصیح دستگاه را کنترل کنند . میزان انرژی و هموژنیته ( یکنواختی ) اشعه لیزر برای هر عمل قابل بررسی و اندازه گیری می باشد .

کیفیت 

امروزه در انجام اعمال لیزر چشم نه تنها میزان بینایی ، بلکه کیفیت بینایی نیز مدنظر بوده و یکی از اهداف اصلی ، افزایش کیفیت بینایی می باشد . دستگاه تکنولاس _ زایوپتیک با برنامه پیشرفته Customize که بر اساس اصلاح wavefront می باشد قادر است علاوه بر شماره چشم ، سایر اختلالات و اعوجاجاتی را که در سیستم اپتیکی چشم بیمار وجود دارند را نیز اصلاح نموده و کیفیت بینایی بیمار را به خصوص در دید شب افزایش دهد . جهت اطلاع بیشتر از سیستم مزبور به صفحه زایوپتیک در همین سایت مراجعه شود .

                                                           دستگاه لیزر فمتو سکند (Femtosecond Laser)

از این دستگاه جهت عمل فمتولیزیک استفاده می شود . لیزر " فمتوسکند" آخرین پدیده لیزر در زمینه اصلاح عیوب انکساری چشم می باشد . آمیزش و بکارگیری همزمان لیزر " فمتوسکند " و لیزر " اگزایمر " باعث می شود که تمام مراحل لیزیک توسط لیزر انجام شود و در انجام عمل از هیچگونه تیغ جراحی یا وسیله مکانیکی استفاده نشود .درگذشته برای آماده سازی قرنیه جهت لیزر اگزایمر از وسیله ای به نام میکروکراتوم استفاده می شد . میکروکراتوم مانند یک رنده عمل می کرد و توسط تیغه ای که داشت یک لایه از سطح قرنیه بر می داشت . اگرچه میکروکراتوم در اکثر موارد به خوبی عمل می کرد ولی در بعضی بیماران ممکن بود عوارضی را ایجاد کند .با توجه به این مسئله ما برای مدتی عمل لیزیک را کنار گذاشته و عمل PRKرا به عنوان عمل معمول خود انتخاب نمودیم ولی با دستیابی به تکنولوژی فمتولیزیک موفق شدیم امکان جدیدتر و پیشرفته تری را در اختیار بیماران خود قرار دهیم .قابل ذکر است در حال حاضر ، تنها مرکز در سطح کشور هستیم که توانستیم به تکنولوژی فمتولیزیک دستیابی پیدا کنیم . جهت اطلاع بیشتر به صفحه فمتولیزیک در همین سایت مراجعه شود .

جهت اطلاع بیشتر اینجا را کلیک کنید

 
     
   

 

توپوگرافی قرنیه

 

 

توپوگرافی به معنای بررسی پستی‌ها و بلندی‌های یک سطح می‌باشد . توپوگرافی قرنیه٬ یک نوع تصویربرداری سطح قرنیه است تا بتوان نرمال بودن یا نامنظمی سطح قرنیه را بررسی کرد . این وسیله٬ به خصوص برای تشخیص کراتوکونوس (قوز قرنیه) بکار گرفته می‌شود .

ازآن جا که عدم مبتلا بودن به قوزقرنیه ، یکی از شروط انجام لیزیک می باشد ، انجام توپوگرافی برای کلیه بیمارانی که جهت انجام لیزر چشم (لیزیک یا PRK) مراجعه می کنند ، ضرورت دارد تا بتوان بیمارانی را که دارای قوز قرنیه هستند جداسازی کرد و از انجام عمل به روی چشم آنها خودداری نمود .

دستگاه توپوگرافی پس از اندازه‌گیری پستی و بلندی‌های سطح قرنیه از طریق محاسبات دقیق ریاضی و اپتیکی٬ شکل قرنیه را بصورت یک نقشه رنگی مجسم می‌کند و با نگاه یه این نقشه و پارامترهای آن٬ پزشک قادر خواهد بود کسانی را که مبتلا یا مشکوک به قوز قرنیه هستند٬ جداسازی کند . در این نقشه نقاط برجسته با رنگ‌های گرم (قرمز٬ زرد٬ ...) و نقاط فرو رفته با رنگ‌های سرد (آبی٬ ...) نشان داده می‌شوند . در قوز قرنیه یک منطقه برجسته غیرطبیعی در قرنیه دیده می‌شود .

در کلینیک پارسیان برای بررسی‌های قبل از عمل از چند دستگاه پیشرفته استفاده می‌شود که می‌توان از :

Tomeyپنتاکم (PentacamHR)، i-traceو Orbscan نام برد.
وجود این دستگاه ها به ما اجازه می دهد تا قرنیه بیمار را قبل از عمل به دقت بررسی نمائیم .

 

- دستگاه توپوگرافی پنتاکم

همانگونه که گفته شد یکی از مراحل مهم تشخیصی قبل از اعمال لیزیک ، بررسی و ضعیت قرنیه توسط دستگاه توپوگرافی می باشد . به طوری که عمل لیزیک بدون انجام توپوگرافی مجاز نمی باشد . توپوگرافی ، کمیت و کیفیت سطح و عمق قرنیه را بررسی کرده و آن را به صورت نقشه های رنگی جالبی در معرض دید ما قرار می دهد و با بررسی این نقشه ها جراح می تواند قضاوت کند که آیا عمل لیزیک برای چشم مناسب است و اگر چنین نیست درمانهای جایگزین کدامند .

توپوگرافی ها انواع و اقسام مختلفی دارند و توسط شرکت های مختلف عرضه می شوند .یکی از این دستگاهها " اورب اسکن " ( Orbscan ) نام دارد که برای سال های متمادی به عنوان تکنولوژی تشخیصی برتر مورد استفاده قرار گرفته است و ما نیز در کلینیک پارسیان ظرف چند سال گذشته از آن استفاده می کردیم . ولی اخیرا تکنولوژی برتری معرفی گردیده است که به آن پنتاکم (Pentacam) گفته می شود. دستگاه پنتاکم یک توپوگرافی بسیار پیشرفته می‌باشد که علاوه بر سطح٬ جلوی قرنیه٬ سطح خلفی و عمق آنرا نیز بررسی می‌کند . دوربین‌های تعبیه شده در این دستگاه از تکنولوژی پیشرفته استفاده نموده و بسیار دقیق عمل می‌کنند . با این دستگاه علاوه بر توپوگرافی٬ می‌توان ضخامت قرنیه را در نقاط متعدد اندازه گیری کرد . همچنین عمق اتاق قدامی در مناطق مختلف اندازه گیری می‌شود . پنتاکم از یک شیوه پیشرفته تصویر برداری به نام Sheimpflugاستفاده می کند و تصاویرگرفته شده توسط این سیستم دقیق تر و واضح تر از سیستم های قبل هستند علاوه بر این ، پنتاکم قادر است پارامترهای فراوانی را از سطح و عمق قرنیه اندازه گیری کند که توپوگرافی های معمولی قادر به انجام آنها نیستند .کلینیک پارسیان همزمان با مراکز پیشرفته دنیا مجهز به دستگاه پنتاکم گردید و ما اولین مرکز در سطح استان و جزء اولینها در کشور هستیم که جهت انجام توپوگرافی از دستگاه پیشرفته پنتاکم استفاده می کنیم . استفاده از این دستگاه ، ضریب اطمینان را جهت عمل لیزیک افزایش می دهد .

 
     
   

 سایر دستگاهها و امکانات:

  ما علاوه بر دستگاههای لیزر قرنیه و توپوگرافی ، در زمینه های شبکیه و سایر رشته های چشم پزشکی دارای امکانات ویژه ای هستیم که بعضی از آنها به قرار     زیر می باشد :

  • آنژیوگرافی دیجیتالی پیشرفته شبکیه و ICG برای تشخیص ضایعات عروق شبکیه
  •  عکسبرداری پیشرفته شبکیه OCT برای تشخیص دقیق انواع ضایعات شبکیه
  •  لیزرمولتی کالر شبکیه برای بیماران دیابتی و سایر بیماران شبکیه

   امروزه لیزر در درمان بیماری های شبکیه نقش عمده ای دارد . بسیاری از بیماری های شبکیه که منشا عروقی دارند با لیزر قابل درمان هستند . یکی از مهمترین این بیماری ها دیابت است . دیابت با ایجاد عروق جدید غیرطبیعی در داخل چشم و بر روی شبکیه باعث خونریزی ، تخریب شبکیه و نهایتا نابینایی می شود .از لیزر برای سوزاندن و از بین بردن این عروق استفاده می شود .هم چنین از لیزر برای درمان سوراخ های شبکیه استفاده می شود تا از جداشدگی شبکیه جلوگیری به عمل آید

 

 

 

  •  میدان بینایی ( پریمتری ) از نوع هامفری ، آخرین پدیده برای تشخیص زودرس بیمارانی کگلوکوم ( آب سیاه ) دارند.
  • دستگاه اسپکولار میکروسکوپ

 از این دستگاه جهت شمارش سلول های آندوتلیال قرنیه استفاده می شود . اطلاع از وضعیت این سلول ها جهت انجام هر گونه عمل جراحی داخل چشمی مفید و گاهی ضروری است . کلینیک پارسیان تنها مرکز استان می باشد که دارای این دستگاه است   
 

 کراس لینکینگ ( CCL یا CXL یا  UVX)

این تکنیک ، یک درمان جدید برای کسانی است که مبتلا به قوزقرنیه ( کراتوکونوس ) هستند . در این روش از اشعه UV برای تحکیم و ثبات قرنیه استفاده می شود . همزمان نیز داروی ریبوفلاوین در چشم چکانده می شود . اشعه UV باعث افزایش تعداد باندها یا ارتباطات لایه های کلاژن قرنیه شده و این لایه ها تقویت می شوند . البته هدف از این عمل ، پیشگیری از پیشرفت قوز قرنیه و جلوگیری از کاهش بیشتر بینایی در این افراد می باشد و بیماری را کاملا از بین نمی برد .

جهت اطلاع بیشتر  اینجا را کلیک کنید .

 لیزر گلوگوم ( آب سیاه )

 گلوکوم به معنی افزایش فشار داخل چشم می باشد و با تخریب عصب بینایی ، باعث کاهش دید و در صورت عدم درمان باعث نا بینایی می شود .

از اشعه لیزر به دو منظور استفاده می شود : کاهش ترشح زلالیه. و افزایش خروج زلالیه.  از چشم ، این دو مکانیزم باعث کاهش فشار چشم می شوند . برای درمان گلوکوم از لیزر با طول موج و رنگ های مختلف استفاده می شود مانند لیزر آرگون ، لیزر دید و لیزر یاگ .

 پکی متری

پکی متری به معنای اندازه گیری ضخامت قرنیه می باشد . ضخامت قرنیه توسط دستگاه های توپوگرافی پنتاکم و اورب اسکن و یا توسط دستگاه اولتراسوند اندازه گیری می شود . اطلاع از ضخامت قرنیه قبل از اعمال لیزیک ضرورت دارد ، چرا که قرنیه نازک برای این اعمال محدودیت ایجاد می کند .

اسپکولار میکروسکوپی

از این وسیله برای بررسی سلول های سطح خلفی قرنیه ( آندوتلیوم ) استفاده می شود . سلامت این سلول ها ، نقش عمده ای در سلامت و شفافیت قرنیه دارد . قبل از انجام اعمال داخل چشمی مانند لنزهای داخل چشمی یا عمل آب مروارید ، بایستی از سلامت این لایه قرنیه اطمینان حاصل کرد .

ابرومتری

از این دستگاه برای اندازه گیری اعوجاجات و اختلافات اپتیکی کل چشم استفاده می شود . اگرچه توپوگرافی وسیله مناسبی برای تشخیص اختلالات و نامنظمی های قرنیه می باشد ، این دستگاه قادر به اندازه گیری اختلالات اپتیکی که از سایر سطوح چشم منشا می گیرد ، نمی باشد .

نوری که وارد چشم می شود برای این که یتواند تصویر واضح و ایده آلی در چشم ایجاد کند ، بایستی کلیه محیط اپتیکی چشم از جمله قرنیه ، عدسی و زجاجیه ، سالم و منظم باشند و دارای حداقل اعوجاج (Aberration) باشند .

در سیستم Aberrometry یک دسته شعاع منظم نور لیزری به چشم تابانده می شود . این شعا ع ها وارد چشم شده و به شبکیه برخورد کرده و از چشم خارج می شوند . اندازه گیری نظم خروج این اشعه ها از چشم ، نشانگر وضعیت اپتیکی چشم است و در صورتی که خروج این شعا ع ها از چشم به صورت منظم و یکنواخت باشد ، نشان دهنده عدم وجود اعوجاجات در سیستم اپتیکی چشم است. انجام Aberrometry برای همه بیمارانی که کاندیدای اعمال لیزیک هستند ، ضرورت ندارد ولی ما در اکثر بیماران جهت اطمینان بیشتر ،‌ این آزمایش را انجام می دهیم و نوع عمل را بر اساس آن تعیین می کنیم .

 بیومتری

 از این آزمایش جهت تعیین شماره لنز داخل چشمی قبل از عمل آب مروارید ،‌استفاده می شود .این دستگاه با اندازه گیری طول کره چشم ، انحنای قرنیه و عمق اتاق قدامی و به کارگیری فرمول های پیشرفته ریاضی ، شماره چشم تعیین می کند .

 پریمتری

 یکی از وسیله های عمده تشخیصی گلوکوم ( آب سیاه ) و پیشرفت آن ، پریمتری یا  اندازه گیری میدان بینایی است . در گلوکوم ، قبل از این که دید بیمار کاهش پیدا کند ، میدان بینایی او دچار اختلال می شود و این میدان تنگ تر و تنگ تر می شود . در مراحل ابتدائی ، بیمار قادر به تشخیص این اختلال نمی باشد ولی دستگاه پریمتری قادر است این عارضه را در مراحل اولیه تشخیص دهد .

آنژیوگرافی دیجیتال شبکیه

 از آنژیوگرافی جهت بررسی ضایعات عروق شبکیه استفاده می شود . در این روش ، پس از تزریق یک  مایع مخصوص (فلورسین) ،از عروق شبکیه عکسبرداری می شود . این ماده باعث می شود جزئیات عروق به خوبی مشخص شود . البته سایر ضایعات شبکیه نیز می تواند به صورت غیرمسقیم بررسی شود . این وسیله جهت بررسی عوارض ناشی از دیابت در چشم ، نقش اساسی دارد .

OCT

 یک تصویر برداری دقیق از لایه های شبکیه می باشد . در این شیوه نیاز به تزریق نیست . نور  مخصوصی به چشم تابانده شده و پس از برخورد به شبکیه به لایه های آن نفوذ می کند و تصویر دقیق ، شبیه به یک برش آناتومیک از شبکیه به دست می دهد . انجام OCT یا آنژیوگرافی هر کدام جایگاه و ارزش خود را دارد . پزشک بر حسب تشخیص احتمالی ، هر کدام را سفارش می دهد .

از OCT در بررسی بیماری گلوکوم ( آب سیاه ) نیز استفاده می کنند . OCT می تواند آسیب های عصبی داخل چشم را که توسط بیماری گلوکوم ایجاد می شوند ، در مراحل اولیه تشخیص دهد .

UBM

 در این روش با استفاده از سونوگرافی با فرکانس بسیار با لا ، لایه های جلوی چشم و مایعات آن نشان داده می شود .

رفتن به نوارابزار