روش Customize چیست ؟
در حال حاضر جهت انجام لیزر بر روی قرنیه از دو شیوه عمده استفاده می شود. یکی شیوه معمولی که به آن شیوه " استاندارد " گفته می شود و دیگری شیوه "Customize " . درشیوه معمولی تنها شماره چشم بیمار گرفته شده و اصلاح بینایی بر اساس نمره چشم انجام می شود . در شیوه Customize که روشی پبشرفته و نوین است علاوه بر نمره چشم ، سایر اختلالات و اعوجاجات اپتیکی چشم نیز با دستگاه مخصوصی اندازه گیری و محاسبه شده و همراه شماره چشم اصلاح می شود . بایستی گفت چشم انسان یک سیستم اپتیکی ایده آل نبوده و حتی اگر هیچ شمارهای نداشته باشد دارای اختلالاتی است که به آنهاAberration گفته می شود . Aberration ها در هر فرد شکل و فرم مخصوص به خود دارند و باعث می شوند که فرد دارای اختلالات بینایی نظیر عدم شفافیت تصویر ، پخش نور و عدم دید مناسب در شب شود. این اختلالات مستقل از شماره چشم هستند و حتی در افرادی که چشمشان از نظر نمره ضعیف نیست وجود دارند . در شیوه Customize در هر فرد Aberration های خاص او نیز اندازه گیری شده و توسط دستگاه لیزر اصلاح می شوند . هدف از این شیوه این است که نه تنها شماره چشم فرد و میز ان دید او اصلاح شود ، بلکه کیفیت دید فرد نیز بهبودی یافته و اختلالات بینایی او نیز اصلاح شوند . البته بر خلاف آن که در ابتدا تصور می شد ، این شیوه برای همه بیماران به کار نمی رود و در کسانی که موثر است که بررسی های قبل از عمل نشان دهد که دادای Aberration های قابل توجه باشند .

کلینیک چشم پزشکی پارسیان جزئ اولین مراکز کشور بود که به تکنولو‍ژی Customize دست پیدا کرد . یکی از این تکنولوژی ها سیستم زایوپتیک (Zyoptix) است که ما در بسیاری از بیماران خود با موفقیت به کار برده ایم . هم اکنون نسخه پیشرفته تراین سیستم بر روی دستگاه لیزر ما نصب شده است و ما قادریم بیمارانی که نیاز به این تکنولوژی دارند ، با این روش درمان نماییم

روش و دستگاه زایوپتیک چیست؟

زایوپتیک یک سیستم کامل سخت افزاری و نرم افزاری برای اصلاح بینایی به روش Customize است . سیستم زایوپتیک شامل دو قسمت و دو مرحله است : مرحله تشخیصی و مرحله درمانی . در مرحله تشخیصی علاوه بر بررسی های معمولی که از بیمار انجام می شود ، توسط دستگاهی به نام Aberrometer ، سایر اختلالات بینایی بیمار نیز اندازه گیری می گردد . یافته های این مرحله به دستگاه لیزر جهت اصلاح بینایی منتقل می شوند . در مرحله دوم عمل ، از دستگاه لیزر که به این منظور طراحی شده است جهت اصلاح بینایی استفاده می شود . در سیستم زایوپتیک برای مرحله تشخیصی از یک دستگاهAberrometer که به آن Zywave گفته می شود ، استفاده می گردد . دستگاه Zywave با استفاده از خصوصیت Wavefront نور علاوه بر شماره چشم ها ، میزان کمی و کیفی Aberration های فرد را اندازه گیری می کند . Aberration های فرد منحصر به خود او بوده و لذا برای درمان هر فرد بایستی برنامه اختصاص چشم او توسط سیستم طراحی گردد . بر اساس این واقعیت است که طراحی و انجام عمل را توسط سیستم زایوپتیک Customize یا Personalize می گویند . البته همه افراد نیاز به شیوه Customize ندارند و تنها در صورتی که میزان Aberration ها از مقدار خاصی بیشتر باشد نیاز به عمل Customize خواهند داشت ، در سایر موارد ، سیستم زایوپتیک دارای انتخاب دیگری است که به آن Tissue Saving گفته می شود . این سیستم عمده قابلیت های زایوپتیک را دارد ، یعنی از همان لیزر با همان مشخصات استفاده می شود و سرعت و دقت و امنیت عمل نیز مانند زایوپتیک بسیار بالاست و میزان برداشت قرنیه ، همان گونه که از نامگذاری عمل پیداست ، نیز به حداقل رسیده است . تنها تفاوت آن با زایوپتیک واقعی این است که قادر به اصلاح Aberration ها نمی باشد . البته بیمارانی که برای این نوع عمل انتخاب می شوند دارای Aberration های قابل توجهی نیستند . یکی دیگر از مزایای سیستم زایوپتیک ، قابلیت انجام شیوه ای به نام aspheric می باشد . این شیوه در افراد خاصی به عنوان جایگزین Tissue saving و Customize استفاده می شود و در این افراد نتایج بسیار خوبی دارد . سیستم زایوپتیک جزء اولین سیستم های Customize می باشد که توسط کمپانی Baush & Lomb آمریکا ، در دستگاه تکنولاس در اختیار بیماران قرار گرفت و تاکنون میلیون ها نفر در جهان با این شیوه درمان شده اند و ما در کلینیک پارسیان از اولین مراکزی بودیم که از این تکنولوژی استفاده نموده ایم .