آب سياه ( ‌گلوكوم )

آب سياه عبارت است از افزايش فشار داخل كره چشم .بنابراين تعريف هيچگونه آب سياهي در چشم وجود ندارد ولي چون افزايش فشار داخل چشم مي تواند با فشار روي عصب بينائي باعث تخريب دائمي ان عصب شده و نهايتا نا بينائي ايجاد مي كند ، اين نام به اين بيماري اطلاق مي شود.

فشار طبيعي چشم چقدر است ؟

معمولا بين 12 تا 20 ميليمتر جيوه ، البته ممكن است مقدار طبيعي آن در افراد متفاوت باشد .

چرا گلوكوم يك بيماري خطرناكي محسوب مي شود ؟

متاسفانه افزايش فشار داخل چشم در اكثر موارد تدريجي بوده و علائمي ايجاد نمي كند كه فرد در مراحل اوليه متوجه آن شود . از طرفي چون بتدريج محيط و ميدان بينائي را گرفتار مي كند و ديد مركزي بيمار تا مراحل پيشرفته باقي مي ماند ، بيمار متوجه از دست دادن بينائي خود نمي شود و وقتي متوجه وجود بيماري مي شود كه 90 درصد محيط بينائي خود را از دست داده باشد .

علل بيماري :

گلوكوم در اثر علل و عوامل مختلفي ايجاد ميشود. نوعي از آن در كودكان ديده ميشود كه به آن گلوكوم مادرزادي مي‌گويند. علائم آن آبريزش، حساسيت شديد به نور و اسپاسم و بسته‌شدن شديد پلكها حتي در نور معمولي مي‌باشد. پس از آن به مرور زمان قرنيه يا همان سياهي چشم كودك بزرگ ميشود. لذا بمجرد مشاهدة هركدام از علائم فوق بايستي سريعاً به متخصص چشم مراجعه نمود. نوع ديگر گلوكوم يا آب سياه در بزرگسالان ديده ميشود كه اين به دو شكل حاد و يا مزمن بروز ميكند. فرم حاد گلوكوم با كاهش ناگهاني بينائي، درد شديد در اطراف چشمها و پيشاني و استفراغ تظاهر ميكند و لذا علائم آن خيلي سريع بروز ميكند. بنابراين، گلوكوم حاد خيلي سريع و راحت تشخيص داده ميشود .

از علل ديگر گلوكوم يا آب سياه را ميتوان ضربه به چشم نام برد.كساني كه ضربه به چشم داشته‌اند در معرض اين عارضه هستند. لذا بايستي كه در زمان اصابت ضربه از نظر فشار چشم معاينه شوند. پس از آن نيز لازم است كه در اين رابطه تحت معاينات مجدّد قرار گيرند. چرا كه گلوكوم ممكن است حتي در زمان طولاني خود را بروز دهد.

 چگونه مي توان در مراحل اوليه متوجه وجود گلوكوم شد ؟

با انجام معاينات دوره اي چشم پزشكي و گرفتن فشار چشم ، متخصص چشم مي تواند گلوكوم را تشخيص داده و درمان را به موقع شروع نمايد ، توصيه مي شود افراد بالاي 40 سال ، افرادي كه سابقه فاميلي گلوكوم دارند و آنهائي كه دچار ضربه هاي چشمي شده اند ، جهت كنترل و اندازه گيري فشار چشم هر يكي دو سال به چشم پزشك مراجعه نمايند .

آيا گلوكوم علائم ديگري نيز دارد ؟

اين بيماري به دو دسته حاد و مزمن تقسيم مي شود ، در نوع مزمن كه شامل عمده بيماران مي شود ، متاسفانه هيچگونه علائم اوليه اي ندارد و همانطور كه گفته شد در مراحل خيلي پيشرفته فر متوجه آن مي شود . در اين مرحله پزشك ممكن ات بتواند تنها ديد باقي مانده را حفظ كند و براي ديد كه از دست رفته كاري نمي تواند انجام دهد . نوع دوم بيماري حاد بوده و ناگهان فشار چشم افزايش يافته ، در اين حالت بيمار دچار در د ، قرمزي و سنگيني چشم شده و حالت تهوع به او دست دهد . بيمار بايستي سريعا به چشم پزشك مراجعه كند تا بيماري وي تشخيص و درمان شود .

درمان بيماري چيست ؟

گلوكوم بر حسب نوع و شدت آن درمانهاي متفاوتي دارد ، ولي در درجه اول در اكثر موارد درمان داروئي كفايت مي كند . قابل توجه است كه بيمار بايستي داروها را به موقع و مداوم ( براي هميشه )‌ استفاده نمايد و اينگونه نيست كه بيماري با دارو ،‌درمان قطعي پيدا كند . در بعضي موارد با تشخيص پزشك معالج ، بيمار نياز به عمل جراحي دارد .

وسايل تشخيصي گلوم چيست ؟

از دستگاه مخصوصي جهت اندازه گيري فشار داخل چشم استفاده مي شود . همچنين براي بررسي آسيب بينائي و ميزان پيشرفت گلوكوم از دستگاهي به نام " پريمتري " (‌ميدان بينائي ) استفاده مي گردد .

هم اكنون در كلينيك پارسيان آخرين تكنولوژي تشخيصي گلوكوم نظير پريمتري پيشرفته هامفري موجود مي باشد .

نتيجه درمان :

 در صورتيكه بيماري به موقع تشخيص داده شود و بيمار از داروهاي خود به موقع و مرتب استفاده نمايد ، پيش آگهي بيماري خوب است .

پيشگيري :

 مهمترين عامل ، مراجعه به موقع و تشخيص زودرس بيماري است . پيشگيري از ضربه و آسيب هاي چشمي مي تواند باعث پيشگيري از مواردي از گلوكوم شود .

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا