قوز قرنيه ( كراتوكونوس ):

قوز قرنيه به معناي مخروطي شدن قرنيه مي باشد. قرنيه لايه شفاف جلوي كره چشم است . اگر كره چشم انسان را به چراغ ماشيني تشبيه كنيم ، قرنيه را مي توان به شيشه چراغ تشبيه كرد. در حالت عادي شكل قرنيه كروي و منظم مي باشد و مانند يك لنز محدب نور را از خود عبور مي دهد و تصوير واضحي روي شبكيه ايجاد مي كند. ولي در كراتوكونوس ، شكل قرنيه تغيير مي كند و بجاي كروي بودن به حالت مخروطي و مي توان گفت به شكل " كله قندي " يا قوز مانند در مي آيد و علائه بر آن نا منظم و نا صاف مي شود. اين مشكل باعث شده تصوير شفافي از شيئ در چشم ايجاد نشود و شخص دچار تاري ديد شود.

علل كراتوكونوس كدامند؟

در اكثر موارد اين بيماري هيچگونه علتي ندارد و در دوران نوجواني شروع به ايجاد شدن كرده و به مرور زمان پيشرفت مي كند . بنابراين كراتوكونوس ، برعكس آب مرواريد بيماري جوانان و نوجوانان است. بندرت ممكن است عوامل ارثي و عوامل محيطي در ايجاد ان نقش داشته باشند . البته در كساني كه حساسيت شديد چشم دارند و مرتب چشم خود را مالش مي دهند شانس بروز اين بيماري وجود دارد.

آيا كراتوكونوس يك بيماري خطرناك محسوب مي شود و به نابينائي منجر مي گردد؟

خير ، خوشبختانه در كراتوكونوس تنها قرنيه گرفتار شده و ساير لايه هاي حساس چشم نظير عدسي ، شبكيه و عصب چشم طبيعي هستند و حتي اگر بيماري نهايت پيشرفت خود را بكند هرگز به نابينائي منجر نمي شود و پس از درمان معمولا" شخص بينائي خود را بدست مي آورد.

درمان كراتوكونوس چيست ؟

درمان اين بيماري بستگي به خفيف يا شديد بودن آن ، سن بيمار و وضعيت بينائي او دارد. در موارد خيلي خفيف كه بيمار مشكل چنداني احساس نمي كند و ديد نسبتا خوبي دارد نياز به اقدام خاصي نبوده و بيمار بايستي  پيگيري شود. در مواردي كه براي بيمار كاهش بينائي ايجاد شده سعي مي شود براي بيمار عينك تجويز شده و با عينك بينائي او اصلاح شود. در موارد پيشرفته تر كه ديد بيمار با عينك اصلاح نمي شود مي توان از لنزهاي تماسي استفاده كرد ، اين لنزها از نوع لنزهاي سخت بوده و با آموزشي كه به بيمار داده مي شود مي تواند خودش لنزها را در چشم گذاشته يا خارج نمايد. معمولا اين لنزها در هنگام شب و موقع خواب بايستي از چشم خارج شوند . رعايت توصيه هاي پزشك معالج و مراقبت صحيح از لنزها و چشم ، مي تواند از عوارض اين لنزها جلوگيري كند.

چه موقعي به عمل جراحي نياز است ؟

عمل جراحي اگرچه نتايج خوبي دارد ، ولي تنها وقتي توصيه مي شود كه بيمار با عينك ديد مناسبي بدست نياورد و قادر به استفاده از لنز نمي باشد . حتي توصيه مي شود در صورتي كه بيمار قبلا از لنز استفاده مي كرده ، مجددا لنزهاي او بررسي شده و در صورت نياز لنزهاي جديد تري براي او تجويز شود . اخيرا يك نوع لنز نرم براي اين بيماران عرضه شده است و ما در كلينيك پارسيان شروع به تجويز آنها نموده ايم و اميدواريم براي بيماران مناسب تر بوده و آنهايي كه لنزهاي سخت را تحمل نمي كنند اين لنزها برايشان قابل تحمل باشد.

چه اعمالي براي قوز قرنيه انجام  مي شود؟

اعمال متعددي وجود دارد ولي درمان جراحي قطعي و نهايي براي اين بيماران ، پيوند قرنيه است . در گذشته پيوند قرنيه برروي كل ضخامت قرنيه انجام مي شد ولي از آنجايي كه لايه داخلي قرنيه كه نقش حساسي در شفافيت قرنيه دارد در اين بيماران طبيعي مي باشد ، امروزه سعي مي شود كه پيوند به صورت " لاملار " يا نيم ضخامت انجام شود و تنها لايه جلوي قرنيه برداشته شده و پيوند شود و لايه داخلي آن باقي بماند. اين تكنيك باعث كاهش قابل توجه " رد  پيوند قرنيه" مي شود ، چرا كه لايه داخلي باقي مانده دچار رد پيوند يا به اصطلاح Rejection  نمي شود . البته امكان انجام اين تكنيك در همه افراد وجود ندارد و در 70 تا 90 درصد افراد قابل انجام است.

اعمال ديگري براي بيماران كراتوكونوس وجود دارد . در مورد استفاده از رينگ هاي داخل قرنيه  و استفاده از تكنيك جديد UV-X نظر پزشك معالج شرط است . متاسفانه رينگ ها در درصدي از بيماران جواب مي دهد و قيمت آنها بالا است . UV-X روش جديدي است كه ما براي اولين بار در كلينيك پارسيان از آن استفاده نموديم . در اين روش بوسيله تاباندن اشعه بر سطح قرنيه باعث افزايش استحكام قرنيه  مي شود . ما در حال حاضر اين روش را در كساني كه قوز قرنيه خفيف و متوسط دارند استفاده مي كنيم و هدفمان پيشگيري از پيشرفت بيماري است .

نتيجه عمل چگونه است ؟

نتيجه عمل نسبتا خوب است و موفقيت آن بالاست . ولي بايستي دانست كه بعضي افراد پس از عمل دچار نزديك بيني و آستيگماتيسم بالا مي شوند كه مجددا نياز به عمل جراحي خواهند داشت . عمل پيوند قرنيه به معناي حذف عينك نمي باشد و ممكن است اين بيماران پس از عمل نياز به عينك داشته باشند . درصد كمي از بيماران ممكن است نياز به عمل مجدد داشته باشند .

آيا امكان " رد پيوند " در آينده وجود دارد ؟

بله ، اين امكان در ماهها  و سالهاي اول بيشتر است و هر چه زمان بگذرد از احتمال آن كاسته مي شود . ولي بايستي گفت كه اگر بيمار پس از " رد پيوند " بلافاصله به پزشك مراجعه كند به احتمال خيلي زياد با درمان داروئي قرنيه او به حالت طبيعي بر مي گردد . بنابراين به بيماراني كه پيوند شده اند توصيه مي شود در صورت احساس هر گونه تاري بينائي ، قرمزي و ناراحتي چشم سريعا به پزشك معالج يا مراكز اورژانس چشم مراجعه كنند .

آيا راهي براي پيشگيري از قوز قرنيه و يا جلوگيري از پيشرفت آن وجود دارد ؟

در كساني كه قوز قرنيه ندارند ، هيچ راهي به منظور پيش بيني از مبتلا شدن به بيماري وجود ندارد و پيشگيري در اين مورد مفهومي ندارد . در كساني هم كه فرم خفيف يا متوسط بيماري را دارند ، عينك و لنز تنها ديد آنها را اصلاح مي كند و استفاده كردن يا نكردن از آنها نقشي در پيشرفت بيماري ندارد . همانگونه كه قبلا گفته شد با تكنيك UV-X احتمال آن مي رود كه از پيشرفت بيماري در موارد خفيف و متوسط جلوگيري كرد .

 

 

                          

              قرنیه طبییعی                                         قوز قرنیه

 

 
Copyright (c) 1397/06/31 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا