استفاده از عينک آفتابي چه ضرورتي دارد؟


  عينک آفتابي نوعي عينک است که شيشه هاي آن براي محافظت از چشم در برابر نور آفتاب ساخته  شده اند .امروزه اكثر پزشكان بر استفاده از عينك آفتابي استاندارد به خصوص پس از عمل جراحي ليزيك و PRK كه چشم نياز به مراقبت ويژه دارد تاكيد مي كنند


همچنين اگر بخواهيد در هواي آزاد و در نور آفتاب ، نوشته اي را مطالعه كنيد ، برف و آب نور محيط را به طرف چشم منعكس مي كنند ، بنابراين در محيط هايي مانند ساحل دريا يا هنگام ورزش هايي مانند اسكي نور بيشتري از محيط به طرف چشم منعكس مي شود و لازم است حتما از عينك آفتابي استفاده كنيم .


  چرا به عينک آفتابي نياز داريم؟

 

نيازي نيست که مستقيم به خورشيد نگاه کنيد تا چشمانتان آسيب ببينند، اشعه ماوراء بنفش خورشيد از روي شن، برف، سنگ و آب و تمام سطوح اطراف ما، به طرف چشم منعکس ميشود و اثرات مضر خود را بر چشم وارد ميکند.


اشعه ماوراء بنفش خورشيد ميتواند موجب ابتلا به پيرچشمي و آبمرواريد شود، به علاوه سوختگي قرنيه که موجب کوري ميشود نيز از شاهکارهاي ديگر اين اشعه است. تحقيقات جديد در سالهاي اخير نشان دادهاند قرار گرفتن براي ساعات طولاني بدون محافظ در برابر نور خورشيد شانس ابتلا به بيماريهاي چشمي را افزايش ميدهد.


متخصصان چشم توصيه ميکنند اگر شما قرار است ساعت طولاني در هواي آزاد مشغول کار باشيد يا اگر براي برنزه شدن از نور آفتاب استفاده ميکنيد، حتماً بايد مجهز به يک کلاه لبهدار و يک عينک آفتابي مناسب باشيد.


مهندسان، کارگران، جوشکارها يا حتي کساني که از لامپهاي مخصوص برنزه کردن بدن يا سولاريوم استفاده ميکنند، حتماً بايد عينکهاي آفتابي که نور ماوراء بنفش را جذب ميکند استفاده نمايند.


قرار گرفتن بيش از حد در معرض نور خورشيد يا ساير منابع مصنوعي نور ماوراء بنفش، موجب سوختگي لايههاي سطحي پوست يعني قرنيه و ملتحمه ميشود و چيزي مانند آفتابسوختگي در روي پوست را، بر روي بافتهاي سطحي چشم به وجود ميآورد. احتمال اين آسيب در محيطهايي که نور ماوراء بنفش را منعکس ميکنند مانند آب و برف بيشتر است.


سوختگي سطحي بافتهاي چشم گرچه دردناک است ولي خودبهخود و در طول يک تا دو روز بهبود مييابد. تابش طولانيمدت نور آفتاب به چشم باعث آسيب لايه هاي داخليتر چشم ميشود.


کاتاراکت يا تيرگي عدسي که تقريباً نيمي از اختلالات چشمي را تشکيل داده و سالانه ?? ميليون نفر را تحت تأثير قرار ميدهد، با نور آفتاب و تابش اشعه ماوارء بنفش به چشم ارتباط دارد.


Macular degeneration آسيب ديگر شبکيه است که با افزايش سن و در مرکز ميدان ديد به وجود ميآيد و علت اصلي کوري در افراد بالاي ?? سال است و با تابش اشعه ماوراء بنفش و نور آبي شديد به چشم ارتباط دارد.

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا