عنبيه مصنوعي (Artifical Iris  )

عنبيه ( آيريس ) يك غشاء تيره رنگ در جلو كره چشم مي باشد كه در وسط آن سوراخي به اسم مردمك قرار دارد . باز و بسته شدن مردمك باعث تنظيم نور ورودي به داخل چشم مي شود . رنگ چشم افراد را عنبيه تعيين مي كند كه در بعضي نژادها روشن و در برخي نژادها تيره است .

عنبيه ممكن است به صورت مادرزادي تشكيل نشده باشد و يا در اثر ضربه يا بيماري هاي چشمي آسيب ببيند . عدم وجود عنبيه يا آن آسيب باعث حساسيت به نور و كاهش بينايي در نور مي شود و در زيبايي فرد نيز تاثير منفي دارد .

امروزه انواعي از عنبيه مصنوعي جهت برطرف كردن اين عارضه وجود دارد . در كساني كه علاوه بر آسيب عنبيه ، عدسي چشم نيز آسيب ديده است ، از لنزهايي استفاده مي شود كه علاوه بر عمل لنز ، كار عنبيه مصنوعي را نيز انجام مي دهد .

تغيير رنگ چشم

امروزه بعضي از افراد بنا به علل زيبايي تمايل به تغيير رتگ چشم دارند . بعضي از كمپاني ها براي اين منظور وسائلي را طراحي كرده اند كه همان  عنبيه هاي مصنوعي هستند . اگرچه عنبيه هاي مصنوعي به صورت اوليه در كساني استفاده مي شوند كه به صورت مادرزادي يا در اثر ضربه ،‌ عنبيه هاي خود را از دست داده اند ، اخيرا نوعي از اين عنبيه ها براي تغيير رنگ چشم به كار گرفته شده اند . عنبيه مصنوعي براي اين منظور ، داخل چشم و بر روي عنبيه بيمار قرار مي گيرد و با انتخاب رنگ هاي مختلف باعث تغيير رنگ چشم مي شود.

متاسفانه  نتايج فعلي با چنين شيوه اي از نظر امنيت و اطمينان ، خوب نبوده است . تعداد زيادي از اين افراد دچار التهاب شديد داخل چشم ،‌ آب سياه و آسيب قرنيه شده اند كه منجر به خارج كردن اين وسائل از چشم شده و حتي تعدادي نيز نياز به پيوند قرنيه پيدا كرده اند . لذا تا حصول اطمينان از نتايج اين گونه اعمال ، فعلا كاربرد اين وسايل را در افراد ‌سالم توصيه نمي كنيم .

   
 

     5  4  3   2   1
 
 
      9   8   7    6 

 

درتصویر مراحل کار گذاری عنبیه مصنوعی را همراه با پیوند قرنیه ‍‍متعاقب ضربه در یک  بیمارمشاهده میکنید   

  جهت مشاهده فيلم كارگذاري عنبيه مصنوعي اينجا را كليك كنيد و ويدئوي مربوطه را    انتخاب نماييد 

 .  

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا