آثار آلودگي هوا بر چشم:

با توجه به اينكه چشم در معرض مستقيم عوامل محيطي مي باشد امكان تاثير اين عوامل بر روي چشم وجود دارد. يكي از مهمترين عوامل محيطي، وجود هواي آلوده مي باشد كه متاسفانه امروزه به عنوان يكي از معضلات سلامت، اعضاي مختلف بدن انسان و از جمله چشم ها را تهديد مي كند.

چشم هاي انسان به طرق مختلف در اثر هواي نامساعد و آلوده تحت تاثير قرار مي گيرد. خشكي و گرمي هوا، وجود ذرات يا به اصطلاح ريزگردها در هوا و وجود مواد حساسيت زا در هوا.

هواي خشك و آلوده باعث خشكي چشم مي شود. از آنجايي كه اشك نقش مهمي در سلامت چشم دارد، خشكي چشم مي تواند باعث آسيب قسمت هاي قدامي چشم مانند ملتحمه و قرنيه شود. علائم اوليه خشكي چشم عبارت از سوزش، كوبيدن، درد و احساس جسم خارجي در چشم مي باشد. با افزايش شدت خشكي، ديد فرد نيز دچار كاهش شده و ممكن است عامل عفونت نيز به اين مشكلات اضافه شود و در نهايت قرنيه­ي چشم دچار كدورت شده و شخص بينايي خود را از دست بدهد.

بديهي است افرادي كه در محيط هاي باز و نيز آلوده كار مي كنند يا مدت طولاني تري را در اين محيط ها طي مي كنند بيشتر در معرض آسيب هستند.

متاسفانه تحقيقاتي در زمينه وضعيت خاص هواي اصفهان و تاثير آن بر روي بيماري هاي چشم صورت نگرفته ولي با توجه به آلوده بودن هواي شهرمان، مي توان احتمال بروز عوامل مربوطه را به شهر اصفهان تعميم داد.

علاوه بر تاثير هوا بر روي چشم، نمي توان تاثير اشعه­ي آفتاب بر روي چشم را از نظر دور داشت. آفتاب با دارا بودن اشعه­ مضر ماوراء بنفش مي تواند باعث آسيب قرنيه، آب مرواريد و احياناً آسيب شبكيه شود.

براي پيشگيري از آسيب هاي هوا و آفتاب بر چشم متاسفانه شيوه­ قطعي و مطمئني وجود ندارد. بهترين راه پيشگيري از اثرات آلودگي هوا بر چشم، برطرف كردن اين آلودگي ها مي باشد كه اين خود يكي از معضلات شهرهاي بزرگ است ولي افراد مي توانند تا حد امكان خود را در معرض اين آلودگي ها قرار ندهند. البته در رابطه با پيشگيري از عوارض نور آفتاب بر چشم خوشبختانه امكان استفاده از عينك هاي آفتابي وجود دارد كه بسيار كمك كننده هستند. كساني كه در اثر عوامل محيطي دچار خشكي چشم شده اند نيز مي توانند از قطره هاي اشك مصنوعي طبق صلاح ديد پزشك استفاده كنند.

همه­ گروه هاي سني در معرض آسيب هاي ناشي از هوا و محيط مي باشند و تفاوت چنداني بين گروه هاي سني وجود ندارد ولي احتمالاً افراد مسن بيشتر در معرض اين آسيب ها هستند چرا كه در اثر افزايش سن ميزان و كيفيت اشك و مكانيزم هاي دفاعي اين گروه سني دچار اختلال شده است.

همانگونه كه گفته شد تا جايي كه من مطلع هستم تحقيقي در زمينه تعداد بيماري در اثر اين عوامل صورت نگرفته و نيز در رابطه با بيماري هاي شايع چشمي در اصفهان نيز منبعي در دسترس نمي باشد ولي به نظر نمي رسد شهر اصفهان از اين نظر مستثني بوده و شرايط خاص خود را داشته باشد.

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا