تغيير رنگ چشم : رويا يا واقعيت؟

رنگ چشم در زيبايي افراد نقش موثري دارد و لذا افراد ممكن است با چنين انگيزه اي به دنبال تغيير رنگ چشم خود باشند. علم چشم پزشكي نيز همواره در پي آن بوده كه چنين امكاني را براي افراد داوطلب فراهم كند ولي متاسفانه هنوز شيوه مطمئن و ايمن براي رسيدن به اين هدف بوجود نيامده است و تبليغات در اين زمينه فراتر از واقعيت است.اخيرا لنزهايي توسط بعضي شركت ها عرضه شده اند كه با كارگذاري آنها در داخل چشم و جلوي عنبيه مي توان رنگ چشم افراد را تغيير داد و چون اين لنزها در رنگ هاي مختلفي عرضه مي شوند ، فرد مي تواند رنگ دلخواه خود را انتخاب نمايد. اما نكته قابل توجه اين است كه كارگذاري اين لنزها نياز به عمل جراحي دارد و اين لنزها توسط ارگان هاي ذيصلاح نظير FDA  آمريكا و CE  اروپا تاييد نشده اند و در كشورهاي پيشرفته قابل دسترسي نيستند ، لذا افراد داوطلب به كشورهايي نظير پاناما مسافرت كرده و تحت اين گونه عمل ها قرار مي گيرند. در كشور ما نيز توسط مراكز معدودي اين لنزها به كار رفته است ولي متاسفانه با گذشت زمان مشخص شده است كه اكثر كساني كه اين لنزها را گذاشته اند دچار عوارض وخيم چشمي از قبيل افزايش فشار داخل چشم ( آب سياه) ، التهاب چشم و نيز از دست رفتن سلول هاي قرنيه شده و نياز به خارج كردن اين لنزها و حتي پيوند قرنيه پيدا كرده اند. لذا در حال حاضر ما استفاده از اين گونه اعمال و لنزها را به بيماران توصيه    نمي كنيم و اميد داريم در آينده با بهبودي اين شيوه ها بتوان آن ها را با اطمينان بيشتر در اختيار بيماران قرار داد.

با توجه به عوارض نسبتا وخيم لنزهاي داخل چشمي ، محققين به دنبال راه حل هاي مطمئن تري بوده اند و لذا سعي كرده اند از اشعه توانمند ليزر براي نيل به اين هدف استفاده كنند، در اين راستا يك شركت با اختراع يك دستگاه ليزر در پي آن است كه بتواند رنگ چشم افراد را از رنگ تيره به رنگ روشن تبديل نمايد. رنگ تيره چشم افراد به علت لايه نازك پيگمانته اي است كه در روي عنبيه آن ها قرار دارد و اگر اين لايه برداشته شود ، رنگ عمقي عنبيه كه معمولا آبي است ‌ظاهر مي شود. اين دستگاه با تاباندن اشعه ليزر به سطح عنبيه باعث تخريب لايه پيگمانته تيره شده و رنگ آبي آن را ظاهر كرده و باعث روشن تر شدن رنگ چشم مي شود ، ولي بيماران محترم بايستي بدانند كه اين گونه اعمال در مراحل ابتدايي بوده و در هيچ كشوري به صورت گسترده استفاده نمي شوند و مانند لنزهاي داخل چشمي تاييديه FDA و CE را ندارند. شركت مذكور در حال مطالعه بر روي افراد معدود داوطلب بوده و مجاز به فروش دستگاه به مراكز چشم پزشكي نمي باشد و اين عمل نيز در هيچكدام از مراكز پيشرفته دنيا انجام نمي شود . لذا ما به كساني كه خواهان تغيير رنگ چشم خود هستند  توصيه مي كنيم فعلا صبر كنند و به اميد آينده باشند .

اگرچه در حال حاضر بهترين راه تغيير رنگ چشم ، استفاده از لنزهاي رنگي تماسي است ، كه متداول بوده و در دسترس مي باشند ، ولي حتي افراد بايستي در بكارگيري اين لنزها احتياطات لازم را به عمل آورند ، آن ها را از مراكز ذيصلاح ( و نه فروشگاه ها و آرايشگاه ها ) تهيه كنند و مسائل بهداشتي و توصيه هاي لازم را در به كارگيري آنها رعايت نمايند ، چرا كه اين لنزها نيز ممكن است عوارض وخيمي از قبيل عفونت قرنيه و در نهايت از دست دان بينايي را به دنبال داشته باشند.

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا