ناخنک (Pterygium)

 ناخنک یک بیماری شایع چشمی است که معمولا در افرادی که زمان زیادی خارج از منزل سپری می کنند، دیده می شود. ناخنك, رشد بافت همبند همراه با بافت عروقي است كه قرنيه (لايه شفاف جلوي چشم) را مورد تهاجم قرار مي دهد. ناخنك در واقع فرايندي غيرطبيعي است كه طي آن ملتحمه (غشايي كه سفيدي چشم را مي پوشاند) به روي قرنيه رشد مي كند. این حالت معمولا در گوشه داخلي چشم در نزدیکترین قسمت به بینی تشکیل می­شود.

ضایعه ای غیر سرطانی است که معمولا به آرامی در طول زندگی رشد می کند. همچنین ممکن است رشد آن پس از رسیدن به یک نقطه خاص متوقف شود. در موارد نادر ناخنک می تواند به رشد خود ادامه دهد و مردمک چشم را پوشش دهد و باعث تداخل در بینایی شود.

ناخنک ممکن است یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که تحت تاثیر هر دو چشم است، ناخنک دوطرفه (Bilateral pterygium) نامیده می شود.

ناخنک معمولا بیماری جدی نیست، اما می تواند باعث نشانه های آزار دهنده ای مانند احساس جسم خارجی در چشم شود.

علایم ناخنک

گاهی اوقات ناخنک به غیر از ظاهر آن باعث عوارضی نمی شود. با این حال، ناخنک بزرگ ممکن است باعث قرمزی و التهاب چشم شود.

در برخی موارد، ناخنک می تواند بر روی قرنیه رشد کند و باعث تغییر شکل قرنیه، به اصطلاح آستیگماتیسم، و در نتیجه تاری دید شود.

علایم ناخنک ممکن است شامل:

·         سوزش

·         احساس ریگ در چشم

·         خارش

·         احساس جسم خارجی در چشم

·         تاری دید

علل ناخنک

به طور واضح مشخص نیست که چه چیزی سبب توسعه ناخنک می شود. اما اکثر کارشناسان معتقدند که ريسك فاكتورهاي قابل توجه عبارتند از:

·         تماس طولانی با پرتو فرابنفش

·         خشکی چشم

·         مواد محرک مانند باد و گرد و غبار

بروز ناخنک در میان افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند بسیار بیشتر است. اما می تواند در هر کسی که در آب و هوای آفتابی زندگی می کند نیز ایجاد شود. اغلب در افراد جوان و سنین 20 تا 40 سال شروع می شود. به نظر می رسد که این بیماری در مردان بیشتر از زنان شایع می باشد.

معمولا همراه با ناخنک از شرایط مشابهی به نام پنگوکولا یاد می شود. پنگوكولا (Pinguecula) برآمدگي يا تكه زردرنگي است كه روي سفيدي چشم، بيش تر در گوشه داخلي چشم به وجود مي آيـــد. پنگوكولا تومور نيست بلكه تغييري در بافت طبيعي است كه منجر به رسوب پروتئين، چربي و یا کلسیم مي گردد. پنگوكولا, برخلاف ناخنك, به روي قرنيه رشد نمي كند.

درمان ناخنک

اگر ناخنک دارای علایم خفیفی باشد نیاز به درمان ندارد. اما در شرایط بدتر مانند التهاب، قرمزی و تحریک می توان از درمان­های زیر استفاده کرد:

·         قطره ها و پماد های چشمی ضد التهاب

·         قطره ها و پمادهای نرم كننده و مرطوب كننده

·         هر چند وقت یکبار استفاده از قطره تنگ کننده عروق

·         استفاده کوتاه  مدت از قطره های چشمی استروئیدی

اگر ضایعه باعث ناراحتی مزمن و یا تداخل در بینایی شود، می توان آن را با یک جراحی سرپایی حذف کرد.

ناخنك, با وجود جراحي مناسب, ممكن است (به ويژه در افراد جوان) عود نمايد. گاهي براي جلوگيري از عود ناخنك, از پرتودرماني سطحي يا داروهاي خاصي در حين عمل و يا پيوند ملتحمه از قسمت سالم بر روي منطقه اي كه ناخنك برداشته شده است، استفاده مي شود. محافظت چشم ها در برابر پرتو هاي فرابنفش با استفاده از عينك هاي آفتابي مناسب و جلوگيري از خشكي چشم و رسيدن غبار به آن نيز ممكن است مفيد باشد.

 

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا