Module Border Module Border
   

مبارزه با علائم پيري:

چشم ها را فراموش نكنيم

 

هفت بيماري و مشكل رايج چشم ها در افراد بالاي 40 سال

اين يك واقعيت در زندگي بزرگسالان است، همزمان با ضعف، كندي متابوليسم و سفيد شدن موها چشم هاي شما هم تحت تاثير افزايش سن قرار ميگيرند. آشنايي با چگونگي تغييرات چشم همراه با افزايش سن و اينكه براي نگهداري از چشم ها در حد امكان چه اقداماتي ميتوان انجام داد بسيار مهم است.

در اين مقاله خلاصه اي از بيماري هاو مشكلات چشمي را در مراحل مختلف بزرگسالي مرور ميكنيم. برخي از اين تغييرات نرمال و وابسته به افزايش سن هستند، و برخي ديگر ممكن است نشانه بيماري هاي موثر بر ديد و بينايي باشند. اما همه اينها دلايلي هستند كه آكادمي چشم پزشكي به همه افراد توصيه ميكند كه از سن 40 سالگي براي تشخيص به موقع و درمان موثر حتما تحت يك معاينه كامل چشم پزشكي توسط پزشك قرار بگيرند.

 

1- پيرچشمي (Presbyopia)

شروع پيرچشمي در اواخر دهه ي 30 و اوايل دهه ي 40 زندگي است، لنز چشم اعطاف پذيري خود را براي فوكوس كردن از دست داده و موجب بروز مشكل در هنگام مطالعه و ديد نزديك فرد مي شود.درمان پيرچشمي معمولا با يك عينك مطالعه صورت ميگيرد هرچند روشهاي درماني ديگري نيز وجود دارد.

 

 

2- خشكي چشم (Dry Eye)

شيوع خشكي چشم با افزايش سن بيشتر شده و يك مشكل رايج در زنان در طي دوره بارداري و يائسگي مي باشد. اين تغييرات هورموني مي تواند باعث تغيير در توليد و ترشح اشك چشم شود. برخي داروهاي خاص هم مي توانند باعث خشكي چشم شوند. اگر شما مبتلا به خشكي چشم هستيد ممكن است منجر به يك واكنش التهابي و تحريك پلك بنام بلفاريت شود. علاوه بر معاينه چشم توسط پزشك روشهاي ساده ديگري نيز مي توانند به شما در نگهداري از رطوبت چشمانتان در منزل كمك كنند.

 

3- رتينوپاتي ديابتي

افراد مبتلا به ديابت در دهه ي 50، 60 و 70 بيشتر از سايرين در معرض رتينوپاتي ديابتي هستن. اين بيماري هنگامي كه عروق خوني كوچك در داخل شبكيه چشم بعت بالا رفتن سطح قند خون دچار تورم ، نشت مايع و يا بطور كامل بسته ميشوند رخ ميدهد. شما مي توانيد با كنترل به موقع قند و فشار خون از بروز اين بيماري پيشگيري كنيد. معاينات منظم و دوره اي چشم توسط پزشك بويژه در افراد ديابتي و در ساير افراد بمنظور غربالگري بسيار مهم است.

 

4- كاتاراكت (آب مرواريد)

آب مرواريد با افزايش سن در افراد مسن تر شيوع بيشتري دارد. با افزايش سن پروتئين ها در لنز چشم بصورت توده كنار هم جمع شده و به اين توده كاتاراكت يا آب مرواريد گفته مي شود. كه باعث كاهش شفافيت و كدر شدن لنز چشم، كاهش و تاري ديد و افزايش پخش نور مي شود. بسياري از افراد مبتلا به آب مرواريد آن را مانند ديدن از پشت شيشه كثيف اتوموبيل توصيف مي كنند. آب مرواريد مي تواند موجب اختلال در فعاليت هاي روزانه فرد مانند رانندگي بويژه در شب، و تشخيص رنگ ها شود. درمان شامل تجويزعينك در مراحل اوليه و جراحي براي جايگزيني لنز كدر شده چشم با لنزهاي داخل چشمي در مراحل متوسط تا پيشرفته بيماري مي باشد.

 

5- گلوكوم (آب سياه)

بيماري گلوكوم موجب آسيب به عصب اپتيك چشم (كه اطلاعات بينايي را به مغز مخابره ميكند) مي شود. اين آسيب اغلب منجر به از بين رفتن بخشي از بينايي فرد مي شود و در صورت عدم كنترل و درمان مي تواند منجر به نابينايي كامل فرد نيز شود. گلوكوم در افراد 55 سال به بالا بيشترين شيوع را دارد. يكي از مشكلات همراه با اين بيماري بويژه در گلوكوم زاويه باز فاقد علائم بودن بيماري در مراحل اوليه است. بگونه اي كه بسياري از افراد مبتلا به اين بيماري در مراحل اوليه از بيماري خود اطلاع ندارند. و اين امر اهميت نياز به معاينات منظم چشمي با افزايش سن را بيشتر نشان مي دهد.

6- floaters  و flashes

با افزايش سن مايعي كه داخل چشم را پر ميكند شروع به فشرده شدن و تشكيل توده و رشته ميكند. اين حالت مي تواند به صورت floaters ( شاخه ها يا خطوط متحرك كوچك در ميدان ديد فرد) ديده شود. همچنين مايع داخل چشم ممكن است باعث كشيده شدن ديواره خلفي چشم شده و منجر به ديدن flashes ( جرقه نور يا خطوط نوراني در ديد فرد) شود. اين علائم در حالت معمول بي ضرر بوده اما در برخي موارد مي توانند همراه با كندگي شبكيه و به دنبال آن نابينايي باشند. اگر به تازگي در ديد خود floaters يا flashes را تجربه كرده ايد معاينه چشم شما توسط پزشك در اولين فرصت ممكن بسيار مهم است بويژه اگر سن شما 45 سال يا بيشتر باشد، مبتلا به نزديك بيني هستين يا در گذشته سابقه جراحت چشمي داشته ايد.

 

7- دژنراسيون ماكولاي وابسته به سن (AMD)

AMD  معمولا بر ديد مركزي فرد تاثير گذاشته و توانايي فرد را در خواندنن و تشخيص صورت افراد محدود مي كند. اين بيماري مي تواند بعلت نازك شدن ماكولا (قسمت حساس به نور شبكيه يا مركز بينايي) و يا بعلت رشد غير طبيعي عروق خوني زير شبكيه ايجاد شود. AMD  ميتواند در صورت عدم درمان منجر به نابينايي بويژه در افراد بالاي 65 سال شود. اما معاينات منظم و تشخيص زودهنگام اين بيماري توسط پزشك ممكن است اثرات مخرب بينايي را در بسياري از موارد كاهش داده و موجب بازگشت دوباره بينايي شود.

 

 

ديد طبيعي- تصويري كه فرد با چشم سالم مي بيند

تصويري كه فرد مبتلا به رتينوپاتي ديابتي مي بيند

تصويري كه فرد مبتلا به آب مرواريد مي بيند

تصويري كه فرد مبتلا به گلوكوم مي بيند

تصويري كه فرد مبتلا به AMD مي بيند

 

 

بهترين اقدامات دفاعي در مقابل پيري چشم ها چه هستنن؟

منتظر بروز علائم و نشانه هاي بيماري نباشيد. به توصيه آكادمي چشم پزشكي تمام افراد بزرگسال سالم، حتي آنها كه علائم بيماري چشمي ندارند بايد يك معاينه كامل چشمي در 40 سالگي – سني كه تغييرات مربوط به سن در چشم ها معمولا شروع ميشود- داشته باشند.

 

پس از معاينه اوليه و پايه، مراجعه جهت معاينات كامل چشمي:

-        هر دو تا چهار سال تا سن 54 سالگي

-        هر يك تا سه سال تا سن 65 سالگي

-        از سن 65 سالگي، هر يك تا دو سال ، و يا بر اساس توصيه پزشك شما

-        برخي افراد ممكن است نياز به معاينات با فواصل كمتر زماني داشته باشند مانند افرادي كه دچار بيماري يا شرايطي هستن كه ممكن است بر چشم هاي آنها تاثيرگذار باشد مثل افراد ديابتي: فاصله معاينات در اين افراد توسط پزشك معالج تعيين مي گردد.

Module Border Module Border
Module Border Module Border

 
Copyright (c) 1397/05/28 persianeyeclinic.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا