عنبیه مصنوعی

عنبیه مصنوعی

عنبیه مصنوعی (Artifical Iris )

عنبیه ( آیریس ) یک غشاء تیره رنگ در جلو کره چشم می باشد که در وسط آن سوراخی به اسم مردمک قرار دارد . باز و بسته شدن مردمک باعث تنظیم نور ورودی به داخل چشم می شود . رنگ چشم افراد را عنبیه تعیین می کند که در بعضی نژادها روشن و در برخی نژادها تیره است .

عنبیه ممکن است به صورت مادرزادی تشکیل نشده باشد و یا در اثر ضربه یا بیماری های چشمی آسیب ببیند . عدم وجود عنبیه یا آن آسیب باعث حساسیت به نور و کاهش بینایی در نور می شود و در زیبایی فرد نیز تاثیر منفی دارد .

امروزه انواعی از عنبیه مصنوعی جهت برطرف کردن این عارضه وجود دارد . در کسانی که علاوه بر آسیب عنبیه ، عدسی چشم نیز آسیب دیده است ، از لنزهایی استفاده می شود که علاوه بر عمل لنز ، کار عنبیه مصنوعی را نیز انجام می دهد .

تغییر رنگ چشم

امروزه بعضی از افراد بنا به علل زیبایی تمایل به تغییر رتگ چشم دارند . بعضی از کمپانی ها برای این منظور وسائلی را طراحی کرده اند که همان عنبیه های مصنوعی هستند . اگرچه عنبیه های مصنوعی به صورت اولیه در کسانی استفاده می شوند که به صورت مادرزادی یا در اثر ضربه ،‌ عنبیه های خود را از دست داده اند ، اخیرا نوعی از این عنبیه ها برای تغییر رنگ چشم به کار گرفته شده اند . عنبیه مصنوعی برای این منظور ، داخل چشم و بر روی عنبیه بیمار قرار می گیرد و با انتخاب رنگ های مختلف باعث تغییر رنگ چشم می شود.

متاسفانه نتایج فعلی با چنین شیوه ای از نظر امنیت و اطمینان ، خوب نبوده است . ما برای تغییر رنگ چشم از شیوه جدیدی استفاده می کنیم که مطمئن تر و کم خطر تر است و از عنبه مصنوعی داخل چشمی تنها برای کسانی استفاده می کنیم که فاقد عنبیه هستند

جهت اطلاع از شیوه جدید تغییر رنگ چشم اینجا را کلیک کنید

در شکل های زیر مراحل عمل کار کذاری عنبیه مصنوعی همزمان با عمل پیوند قرنیه در فردی که دارای آسیب عنبیه و نیز کدورت قرنیه است مشاهده می کنید


تصویر 1 ، کدورت وسیع قرنیه

 

 

تصویر 2 ، برداشتن قرنیه کدر

 

تصویر 3، نمایان شدن عنبیه با آسیب دیدگی وسیع
تصویر 4 ، عنبیه و مردمک مصنوعی

 

 

تصویر 5

 

تصویر 6، قرار دادن عنبیه مصنوعی تاشده داخل چشم
تصویر 7
8، تصویر مردمک و عنبیه مصنوعی در داخل چشم

 

9، تصویر پیوند قرنیه و بخیه کردن آن بر روی چشم