پیشگیری از آب مروارید با ویتامین C

پیشگیری از آب مروارید با ویتامین C

ویتامین c : غذاهای سرشار از وینامین C به پیشگیری از آب مروارید کمک میکنند

گریپ فروت، کلم بروکلی و توت فرنگی چه خواص مشترکی دارند؟ این میوه ها حاوی ویتامین C هستند و بر اساس مطالعات میتوانند به دفع آب مروارید کمک کنند. آب مروارید یا کاتاراکت به کدورت عدسی چشم گفته می شود که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی WHO یکی از عوامل مهم نابینایی در جهان محسوب می شود.

محققان دانشگاه king انگلستان بیش از 1000 جفت دوقلوی زن را از نظر فاکتورهای موثر بر پیشگیری از آب مروارید مورد مطالعه قرار دادند. آنها مصرف ویتامین C و دیگر مواد مغذی و مکمل ها رو مورد بررسی قرار دادند و کدر شدن عدسی چشم را در حدود سن 60 سالگی گزارش کردند ، همچنین مطالعه را در 324 جفت از دوقلوها حدود 10 سال دنبال کردند. بر اساس نتایج این بررسی زنانی که مواد غذایی سرشار از ویتامین c مصرف می کردند 33% کاهش ریسک گسترش کاتاراکت را در طول ده سال نشان دادند و به طول کلی عدسی چشم شفاف تری داشتند.

بر اساس نظر پروفسور Christopher Hammond استاد دانشگاه king با اینکه در مجموع نمی توان از ایجاد و گسترش آب مروارید پیشگیری کرد ولی ممکن است بتوان شروع و سرعت پیشرفت آن را با مصرف غذاهای غنی از ویتامین c به تاخیر انداخت. محققان همچنین اشاره کردند که این یافته ها تنها مریوط به ویتامین های مصرف شده از طریق مواد غذایی است نه مکمل های مربوطه.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است . مایع درون کره چشم نیز به صورت نرمال ترکیبی شبیه ویتامین C داردکه به پیشگیری از اکسیداسیون ،که منجر به کدر شدن لنز میشود، کمک می کند.

ار آنجا که این مطالعه بر روی افراد دوقلو انجام شده امکان بررسی میزان نقش ژنتیک در برابر فاکتورهای محیطی در ایجاد و گسترش آب مروارید هم وجود داشت. بر اساس نتایج این مطالعه فاکتورهای محیطی مانند تغذیه 65% و فاکتورهای ژنتیکی تنها 35% موثرند. پس تغذیه و روش زندگی نقش بیشتری در شروع و سرعت پیشرفت آب مروارید در افراد دارد.