خستگی دیجیتال

خستگی دیجیتال

خستگی دیجیتال : مشکلات و دردهای چشمی مربوط به صفحات دیجیتال


همانطور که ماهیچه های بدن ممکن است دچار خستگی شوند، این حالت در ماهیچه های چشمی هم می تواند رخ دهد. عضلات چشم جزو قوی ترین عضلات بدن هستند ولی با این وجود ممکن است با فعالیتهایی مثل چندین ساعت نشستن در مقابل کامپیوتر، یا در مقابل تلویزیون یا مواجهه با نورهای فلورسنت گاهی دچار خستگی شوند. به این حالت خستگی بینایی ( Visual fatigue ) گفته می شود. برای پیشگیری و یا کاهش این مشکل می توانید از اپتومتریست یا چشم پزشک کمک بگیرید.

چرا باید مراقب چشم های خود برای پیشگیری از Visual fatigue باشیم؟

امروزه اغلب افراد کم و بیش دچار خستگی بینایی (V.F ) می شوند بدون اینکه از علت و علائم آن اطلاعی داشته باشند. تغییرات شیوه زندگی مدرن باعث شده ساعات زیادی از روز به فعالیت هایی مثل کار با کامپیوتر، گوشی های هوشمند و کتاب های الکترونیک و بازی های دستی بپردازیم. افزایش استفاده از این ابزارها موجب خستگی و گاها درد در ناحیه چشم ها و اطراف آن ها می شود.در برخی افراد خستگی بینایی می تواند موجب کاهش تمرکز و حتی اثرات منفی بر سلامت بینایی شود.

علائم شایع عبارتند از : سردرد، خستگی چشم، قرمزی چشم، درد در ناحیه گردن و پشت، سوزش چشم ها، مشکل در فوکوس پس از یک دوره زمانی طولانی، تاری دید. در صورتی که پزشک شما طی معاینات دوره ای سالیانه چشم و بحث در مورد شیوه زندگی و عادت های کاری شما خستگی بینایی را تشخیص دهد می تواند شما را در کاهش و پیشگیری از این علائم در آینده راهنمایی کند.

خستگی دیجیتال در کودکان :

با افزایش روزافزون تکنولوژی و استفاده از دستگاه های دیجیتال، احتمال اثرات منفی آن ها بر بینایی کودکان بیشتر شده است. محققان افزایش 66 درصدی  نزدیک بینی از دهه 1970 تاکنون را در ارتباط با استفاده از بازی های ویدئویی و مواجهه با صفحات دیجیتال می دانند.

کودکان نه تنها زمان زیادی را در مقابل صفحات دیجیتال می گذرانند بلکه در فاصله کمی از این صفحات می نشینند که این امر هم به خستگی بینایی منجر می شود. برای پیشگیری از این حالت پزشکان قانون 20-20-20 را توصیه می کنند. یعنی استراحت چشم به مدت 20 ثانیه، هر 20 دقیقه یک بار و نگاه کردن به چیزی در فاصله حداقل 20 فوتی ( 6 متری ) . با این کار درد چشم کاهش یافته و باعث می شود ماهیچه های چشم در حالت استراحت قرار بگیرند.

به علاوه تنظیم زمان کافی برای استراحت چشم ها پس از یک دوره کار نزدیک به کاهش خستگی بینایی کمک می کند مثلا پس از یک دوره 3 ساعته فوکوس به فاصله نزدیک 3 ساعت نگاه به اجسام دور مثل گذراندن وقت در بیرون خانه در نور طبیعی چشم ها را ریلکس می کند.