• 00989054145767
 • info@PersianEyeClinic.com

تغییر رنگ چشم، رؤیا یا واقعیت

 

تغییر رنگ چشم به منظور زیبائی

مراجعین محترم فعلا به علت موجود نبودن رنگ درنتیجه تحریم ها، عمل تغییر رنگ به منظور زیبایی امکان پذیر نیست

 

مردمک به رنگ سیاه و عنبیه بنا به رنگ هرچشم، به همان رنگ دیده می شود. قرنیه یک بافت خارج چشمی و عنبیه بافت داخل چشمی محسوب می شود. عمل keratopigmentation چون بر روی قرنیه انجام می شود یک عمل خارج چشمی بوده و هیچگونه دستکاری در داخل چشم انجام نمی شود و لذا عوارض اعمال داخل چشمی، نظیر آنها که برای لنزهای داخل چشمی ونیز لیزر ذکر شد و در موارد ۱ و ۲ به آن پرداختیم را ندارد. این عمل را می توان به تتوی پوست (tattoo) تشبیه کرد. ولی در این عمل از رنگ های مخصوص چشم استفاده می شود، و برای رنگ آمیزی به جای استفاده  از دستگاه  تتو، از وسیله ای به نام لیزر فمتو سکند استفاده می شود. توسط این لیزر بسیار پیشرفته، یک لایه در میان قرنیه ایجاد می شود و رنگ دلخواه، داخل آن لایه تزریق می شود. البته در مرکز قرنیه ناحیه ای به اندازه ۵ تا ۶ میلیمتر شفاف باقی می ماند تا هم دید بیمار حفظ شود و هم بتوان داخل چشم را در مواقغ ضروری دید و بررسی کرد. این ناحیه شفاف، نقش مردمک را نیز ایفا میکند.

این عمل توسط یک چشم پزشک اسپانیائی که شهرت جهانی دارد به نام پروفسور دکتر آلیو (Alio) ابدع شده و آقای دکتر قریشی، رئیس کلینیک فوق تخصصی پارسیان به عنوان اولین چشم پزشک ایرانی، مجوز و تآییدیه انجام این عمل را از ایشان دریافت نموده است.

مزایای این شیوه:

 • عمل خارج چشمی، بدون ایجاد عوارض که اعمال داخل چشمی دارند
 • امکان استفاده از رنگ های مختلف
 • انجام عمل در یک جلسه و نتیجه آنی
 • امکان تغییر رنگ یا تکمیل رنگ در صورتیکه اثر آن کاهش پیدا کند.

اشکالات این شیوه:

 • تغییر رنگ چشم دائمی می باشد. البته احتمال دارد بتوان رنگ چشم را تیره کرد به طوریکه به رنگ اولیه نزدیک باشد.
 • با توجه به اینکه در مرکز قرنیه ناحیه ای به اندازه ۵ تا ۶ میلی متر شفاف می ماند، میتوان داخل چشم را معاینه و بررسی کرد و در آینده اگر نیاز به اعمال دیگری نظیر آب مروارید و شبکیه باشد انجام آن امکان پذیر است. ولی باید دانست که ممکن است محدودیت هایی از این نظر ایجاد شود.
 • احتمال عفونت در قرنیه : اگرچه این عارضه خیلی نادر است ولی در هر صورت ممکن است اتفاق بیفتد.
 • احتمال تغییر رنگ و کاهش اثر آن : رنگ هایی که برای این منظور استفاده می شوند مطمئن و سازگار با چشم، بی ضرر و پایدار هستند ولی باز هیچ موردی در پزشکی صد در صد نبوده و به ندرت ممکن است مشکلاتی پیش بیاید و تعییراتی در زنگ ایجاد شود.
 • عوارض ناشناخته: با توجه به پیگیری چند ساله از عمل تغییر رنگ قرنیه، عوارض این عمل نادر می باشد، ولی با وجود آن ممکن است در سال های دور آینده مشکلاتی پیش آید که ناشناخته باشند.
 • کسانی که به این شیوه تغییر رنگ می دهند در موقع انجام MRI از سر و چشم ممکن است دچار تغییر رنگ شوند بنابراین در صورت لزوم به انجام MRI بایستی این مسئله را با پزشک مربوطه در میان بگذارند.
 • تشخیص هویت از طریق عنبیه چشم: کسانی که این عمل را انجام داده اند ممکن است نتوانند از این شیوه برای تشخیص هویت استفاده کنند.
 • کسانی که قصد انجام این عمل را دارند بایستی از امکان تغییر عکس خود در کارت های شناسائی و از جمله گذرنامه اطمینان حاصل کنند.

نتیجه گیری:

ما از بین شیوه هایی که توضیح دادیم شیوه چهارم یعنی keratopigmentation d یا رنگ آمیزی قرنیه را استفاده می کنیم و معتقدیم که بهترین شیوه با کمترین عارضه می باشد. با این حال این شیوه نیز ممکن است به ندرت عوارض خود را داشته باشد. لذا  موکدآ به بیماران خواستار اینگونه اعمال توصیه میکنیم مزایا و عوارض احتمالی آن ها را در نظر بگیرند. در حال حاضر بسیاری از مراجعین، خواهان انجام این عمل هستند ولی ما در نهایت عده معدودی را که مسرانه دزخواست انجام این عمل را دارند و ریسک های احتمالی آن را پذیرا بوده و رضایت نامه آگاهانه می دهند، برای عمل انتخاب می کنیم. ضتما اضافه می کنیم که این عمل ( یعنی رنگ آمیزی قرنیه) نیز اگرچه مطمئن و کم خطر است ولی مانند سایر اعمال که به این منظور ابداع شده اند، توسط مراجع معتبر جهانی نظیر CE و FDA و نیز استانداردهای بهداشت و درمان کشور تایید نشده اند و در بیمارانی که خواهان آن هستند تنها با شرایط ویژه ای که توضیح داده شد و با قبول مسئولیت خودشان عمل انجام می شود( البته لازم به ذکر است که رنگ هایی که به این منظور به کار میروند منحصرا توسط یک کمپانی معتبر فرانسوی ساخته می شوند و دارای تاییدیه استاندارد CE اروپاهستند).

رنگ چشم در زیبایی افراد نقش موثری دارد و لذا افراد ممکن است با چنین انگیزه ای به دنبال تغییر رنگ چشم خود باشند. با توجه به اینکه تعداد کسانی که خواهان تغییر رنگ چشم هستند رو به افزایش بوده و سوالات متعددی هم در این رابطه مطرح می شود،، ما خلاصه ای از مطلب را به اطلاع مراجعین محترم می رسانیم.

برای تغییر رنگ چشم از شیوه های مختلفی استفاده می شود که به قرار زیر هستند:

۱- استفاده از لنزهای تماسی رنگی

در حال حاضر این شایع ترین شیوه تغییر رنگ موقت چشم این لنز ها هستند. این لنزها در رنگهای مختلف ارائه می شوند. از مزایای این لنزها هزینه مناسب و در دسترس بودن آنها است؛ علاوه بر این، بیمار هرموقع خواست می تواند از آنها استفاده کند و رنگ آنها را هم تغییر دهد. ولی استفاده از این لنز ها خالی از اشکال نبوده و به همین علت افراد به دنبال روش های جایگزین هستند تا بتوانند روشی دائمی را برای تغییر رنگ چشم انتخاب کنند.

این لنزها نیاز به مراقبت های ویژه، تمیز نگاه داشتن و گذاشتن و برداشتن دارند. متاسفانه همواره مواردی از عفونت های وخیم قرنیه در اثر استفاده از آنها مشاهده می گردد که علل آن عدم تهیه از مراکز ذیصلاح نظیر فروشگاه ها، آرایشگاه ها و سایر مراکز غیر تخصصی می باشد. بدیهی است این مراکز صلاحیت و تخصص تجویز این لنرها را ندارند و قادر به اجرا و ارائه دستور العمل های علمی به مصرف کنندگان نیستند، به علاوه ممکن است با عنایتی که به بعد تجاری این لنزها دارند، محصول با کیفیتی به مشتریان خود ارائه ندهند. لذا افراد بایستی در بکارگیری این لنزها احتیاطات لازم را به عمل آورند، آن ها را از مراکز ذیصلاح ( و نه فروشگاه ها و آرایشگاه ها ) تهیه کنند و مسائل بهداشتی و توصیه های لازم را در به کارگیری آنها رعایت نمایند ، چرا که، همانگونه که ذکر شد این لنزها ممکن است عوارض وخیمی از قبیل عفونت قرنیه و در نهایت از دست دان بینایی را به دنبال داشته باشند.

۲- لنزهای رنگی دائمی داخل چشمی

مدتی قبل لنزهایی توسط بعضی شرکت ها عرضه شدند که با کارگذاری آنها در داخل چشم و جلوی عنبیه می توان رنگ چشم افراد را تغییر داد و چون این لنزها در رنگ های مختلفی عرضه می شدند ، فرد می توانست رنگ دلخواه خود را انتخاب نماید. اما نکته قابل توجه این است که کارگذاری این لنزها نیاز به عمل جراحی داخل چشمی دارد، و علیرغم نتایج خوب اولیه، متاسفانه با گذشت زمان مشخص شد که تعدادی از کسانی که این لنزها در آنها استفاده شده دچار عوارضی از قبیل افزایش فشار داخل چشم، التهاب چشم و نیز از دست رفتن سلول های قرنیه شده و نیاز به خارج کردن این لنزها و حتی پیوند قرنیه پیدا کرده اند. خوشبختانه ما هیچگاه از این لنزها استفاده نکرده و همواره در پی آن بودیم که بتوانیم در آینده از شیوه های مطمئن تر استفاده کنیم.

۳- استفاده از لیزر جهت تغییر رنگ عنبیه

این شیوه با وجود این که توسط هیچ مرجع علمی تایید نشده است، در معدودی از کشورها، و از جمله یکی از کشورهای مجاور انجام می شود و عده ای از هموطنان عزیز هم خواهان اطلاعات در این زمینه هستند. در این شیوه با استفاده از یک لیزر مخصوص، عنبیه فرد داوطلب را تحت تابش اشعه لیزر قرار می دهند. عنبیه همان قسمتی است که رنگ چشم افراد را مشخص می کند و دارای چند لایه است. در افرادی که چشم آن ها رنگ تیره دارد این تیرگی مربوط به لایه جلویی عنبیه می باشد و معمولا در زیر لایه تیره یک لایه روشن آبی وجود دارد. برای روشن شدن رنگ تبره چشم، توسط یک لیزر از نوع لیزر YAG این لایه تیره تخریب می شود و رنگ آبی زیر آن خودنمایی می کند.

مزایا: دائمی بودن، عدم نیاز به مراقبت خاص و عدم نیاز به کارگذاری لنز داخل چشم

اشکالات: این عمل نیاز به مراجعه چندین جلسه دارد. هزینه آن بالاست و تخریب لایه عنبیه ممکن است عوارضی از قبیل التهاب یا افزایش فشار داخل چشم را به دنبال داشته باشد.

مجددآ تآکید میشود که این عمل توسط هیچ مرجع علمی تایید نشده است و شرکت سازنده دستگاه نیز مجاز به ارائه آن نمی باشد. در مراکز معدودی از دنیا دستگاه آن وجود دارد که مشخص نیست از چه منبعی آن را تهیه نموده اند. لذا به علت این اشکالات، ما در کلینیک پارسیان به دنبال تهیه آن نبوده ایم. (مگر آنکه در آینده این عمل بتواند تآییدیه های لازم را کسب کند و منافع دراز مدت آن نیز مشخص شود، در آن صورت ممکن است ما به دنبال دسترسی به آن باشیم). ضمنا توسط این عمل امکان ایجاد رنگ های دلخواه محدود است و معمولا رنگ آبی ایجاد می شود.

۴- رنگ آمیزی قرنیه (keratopigmentation)

اخیرا شیوه جدیدی ابداع شده که برای تغییر رنگ چشم ، قرنیه فرد داوطلب به رنگ دلخواه رنگ آمیزی می شود قرنیه همان لایه شفاف و بدون رنگ جلوی چشم است که از ورای آن عنبیه و مردمک دیده می شود ....  ( ادامه مطلب در بالای صفحه)

رنگ آمیزی قرنیه با اهداف درمانی

 

رنگ آمیزی چشم به منظور برطرف کردن کدورت و لک قرنیه

سفیدی، کدورت و یا به اصطلاح لک چشم بر روی قرنیه ایجاد می شود و ظاهر نا خوشایندی برای فرد ایجاد می کند. رنگ آمیزی قرنیه به روش نوین موقعیتی برای مبتلایان به این عارضه ایجاد کرده تا زیبائی از دست رفته خود را به دست آورند. البته هدف از انجام این اعمال، بهبودی بینائی نمی باشد.رنگ های جدید، دائمی و پایدار هستند و با شیوه و تکنیک جدید عمل، احتمال بروز عوارض ناگواری بسیار پائین خواهد بود. در شکلهای زیر نمونه هائی از رنگ آمیزی  چشم بیماران مبتلا به کدورت و سفیدی قرنیه، قبل و بعد از عمل، که در کلینیک پارسیان انجام شده است را مشاهده می کنید.

رنگ آمیزی قرنیه برای جبران و درمان آسیب های عنبیه

قرنیه جلو ترین لایه چشم است و عنبیه در پشت قرنیه قرار دارد. قرنیه کاملآ شفاف و فاقد رنگ است و رنگ چشم که مشاهده می شود از عنبیه نشئت می گیرد. در وسط عنبیه سوراخ گرد و سیاه رنگی است که همان مردمک چشم است. مردمک در تاریکی گشاد و در نور تنگ می شود و ورود نور را به چشم تنظیم می کند. عنبیه نیز با رنگ تیره ای که دارد مانع ورود نور زیاد به داخل چشم می شود. عنبیه ممکن است به صورت مادر زادی و یا در اثر عوامل ثانویه نظیر ضربه و یا اعمال جراحی دچار از بین رفتن نسبی و یا کامل شود. در این حالت مردمک نیز از بین می رود و در نتیجه بیمار حساسیت شدید به نور پیدا می کند و در نور زیاد و حتی نور معمولی توانائی بینائی خود را از دست می دهد. برای درمان این بیماری از عنبیه مصنوعی استفاده می شود که یک عمل سنگین و لازمه آن انجام همزمان عمل آب مروارید و لنز داخل چشمی نیز هست. عمل رنگ آمیزی قرنیه در این بیماران جایگزین مناسبی است که ما قادریم از آن در بیماران خود استفاده کنم.

( برای آکاهی بیشتر از عنبیه مصنوعی اینجا را کلیک کنید)

تقلید کننده تغییر رنگ چشم - فلش را به طرفین حرکت دهید

سخن آخر اینکه: کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان، اولین مرکز دارای امکان رنگ آمیزی و تغییر رنگ چشم به شیوه Keratopigmantation  در کشور می باشد. ما این عمل را عمدتآ در کسانی که دارای مشکلاتی نظیر لک و کدورت قرنیه، آسیب عنبیه ویا عدم تقارن رنگ دو چشم هستند انجام داده و آن را به منظور تغییررنگ چشم با هدف صرفآ زیبائی  توصیه نمیکنیم، مگر با شرایطی که در این نوشتار ذکر نمودیم
Leave comment