ما دنیا را برای شما روشن می کنیم

 • info@persianeyeclinic.com
 • 03136620706
تغییر رنگ چشم

رویا یا واقعیت؟

رنگ چشم در زیبایی افراد نقش موثری دارد و لذا افراد ممکن است با چنین انگیزه ای به دنبال تغییر رنگ چشم خود باشند.

علم چشم پزشکی نیز همواره در پی آن بوده که چنین امکانی را برای افراد داوطلب فراهم کند ولی متاسفانه شیوه های قبلی که برای این منظور به کار گرفته می شدند به علت عوارض ناگواری که داشتند منسوخ شدند. در حال حاضر مطمئن ترین راه تغییر رنگ چشم ، استفاده از لنزهای رنگی تماسی است.

عمل تغییر رنگ چشم - فلش را حرکت دهید

 • درمان سفیدی چشم
 • درمان آسیب و از دست رفتن عنبیه
 • تاتویینگ قرنیه
 • تغییر رنگ چشم
 • رنگ آمیزی قرنیه
 • درمان لک چشم
 • لنزهای رنگی تماسی
 • لنز های رنگی داخل چشمی
 • استفاده از لیزر
درمان ها

رنگ آمیزی قرنیه

اخیرا شیوه جدیدی ابداع شده که برای تغییر رنگ چشم ، قرنیه فرد داوطلب به رنگ دلخواه رنگ آمیزی می شود. این شیوه چون یک عمل خارج چشمی است، عوارض اعمال داخل چشمی، نظیر آنها که برای لنزهای داخل چشمی ذکر شد را ندارد.

رنگ آمیزی قرنیه قبلا برای کسانی که کدورت و لک قرنیه داشتند انجام می شد، مانند تاتو که در پوست انجام می شود. ولی در گذشته تنها از مرکب با رنگ مشکی استفاده می شد و تکنیک عمل هم به به شیوه دستی و قدیمی بود. امروزه ما از رنگ های تکامل یافته و متنوع برای این منظور استفاده می کنیم و برای انجام عمل هم از دستگاه پیشرفته لیزر فمتوسکند، نظیر آن که در فمتولیزیک استفاده می شود، کمک می گیریم.

عمل رنگ آمیزی یا همان تتوی قرنیه برای سه هدف و در سه گروه استفاده می شود: دسته اول کسانی که لک و سفیدی بر روی چشم (که محل آن قرنیه است) دارند، دسته دوم کسانی که عنبیه آنها در اثر ضربه یا به صورت مادر زادی آسیب دیده و دسته سوم کسانی که مایل به تغییر رنگ چشم هستند.


درمان لک و سفیدی چشم

سفیدی، کدورت و یا به اصطلاح لک چشم بر روی قرنیه ایجاد می شود و ظاهر نا خوشایندی برای فرد ایجاد می کند. رنگ آمیزی قرنیه به روش نوین موقعیتی برای مبتلایان به این عارضه ایجاد کرده تا زیبائی از دست رفته خود را به دست آورند. رنگ های جدید، دائمی و پایدار هستند و با شیوه و تکنیک جدید عمل، احتمال بروز عوارض ناگواری بسیار پائین خواهد بود. در شکلهای زیر نمونه هائی از رنگ آمیزی  چشم بیماران مبتلا به کدورت و سفیدی قرنیه، قبل و بعد از عمل، که در کلینیک پارسیان انجام شده است را مشاهده می کنید.


درمان آسیب و از دست رفتن عنبیه

قرنیه جلو ترین لایه چشم است و عنبیه در پشت قرنیه قرار دارد. قرنیه کاملآ شفاف و فاقد رنگ است و رنگ چشم که مشاهده می شود از عنبیه نشئت می گیرد. در وسط عنبیه سوراخ گرد و سیاه رنگی است که همان مردمک چشم است. مردمک در تاریکی گشاد و در نور تنگ می شود و ورود نور را به چشم تنظیم می کند. عنبیه نیز با رنگ تیره ای که دارد مانع ورود نور زیاد به داخل چشم می شود. عنبیه ممکن است به صورت مادر زادی و یا در اثر عوامل ثانویه نظیر ضربه و یا اعمال جراحی دچار از بین رفتن نسبی و یا کامل شود. در این حالت مردمک نیز از بین می رود و در نتیجه بیمار حساسیت شدید به نور پیدا می کند و در نور زیاد و حتی نور معمولی توانائی بینائی خود را از دست می دهد. برای درمان این بیماری از عنبیه مصنوعی استفاده می شود که یک عمل سنگین و لازمه آن انجام همزمان عمل آب مروارید و لنز داخل چشمی نیز هست. عمل رنگ آمیزی قرنیه در این بیماران جایگزین مناسبی است که ما قادریم از آن در بیماران خود استفاده کنم.

( برای آکاهی بیشتر از عنبیه مصنوعی اینجا را کلیک کنید)

روش های تغییر رنگ چشم

لنزهای رنگی تماسی

در حال حاضر مطمئن ترین راه تغییر رنگ چشم ، استفاده از لنزهای رنگی تماسی است. این لنزها در رنگهای مختلف ارائه می شوند. از مزایای این لنزها هزینه مناسب و در دسترس بودن آنها است؛ علاوه بر این، بیمار هرموقع خواست می تواند از آنها استفاده کند و رنگ آنها را هم تغییر دهد. ولی استفاده از این لنز ها خالی از اشکال نبوده و به همین علت افراد به دنبال روش های جایگزین هستند تا بتوانند روشی دائمی را برای تغییر رنگ چشم انتخاب کنند.

این لنزها نیاز به مراقبت های ویژه، تمیز نگاه داشتن و گذاشتن و برداشتن دارند. متاسفانه همواره مواردی از عفونت های وخیم قرنیه در اثر استفاده از آنها مشاهده می گردد که علل آن عدم تهیه از مراکز ذیصلاح نظیر فروشگاه ها، آرایشگاه ها و سایر مراکز مجاز می باشد. بدیهی است این مراکز صلاحیت و تخصص تجویز این لنرها را ندارند و قادر به اجرا و ارائه دستور العمل های علمی به مصرف کنندگان نیستند، به علاوه ممکن است با عنایتی که به بعد تجاری این لنزها دارند، محصول با کیفیتی به مشتریان خود ارائه ندهند. لذا افراد بایستی در بکارگیری این لنزها احتیاطات لازم را به عمل آورند، آن ها را از مراکز ذیصلاح ( و نه فروشگاه ها و آرایشگاه ها ) تهیه کنند و مسائل بهداشتی و توصیه های لازم را در به کارگیری آنها رعایت نمایند ، چرا که، همانگونه که ذکر شد این لنزها ممکن است عوارض وخیمی از قبیل عفونت قرنیه و در نهایت از دست دان بینایی را به دنبال داشته باشند.


لنز های رنگی داخل چشمی

مدتی قبل لنزهایی توسط بعضی شرکت ها عرضه شدند که با کارگذاری آنها در داخل چشم و جلوی عنبیه می توان رنگ چشم افراد را تغییر داد و چون این لنزها در رنگ های مختلفی عرضه می شدند ، فرد می توانست رنگ دلخواه خود را انتخاب نماید. اما نکته قابل توجه این است که کارگذاری این لنزها نیاز به عمل جراحی داخل چشمی دارد، و علیرغم نتایج خوب اولیه، متاسفانه با گذشت زمان مشخص شد که تعدادی از کسانی که این لنزها در آنها استفاده شده دچار عوارضی از قبیل افزایش فشار داخل چشم، التهاب چشم و نیز از دست رفتن سلول های قرنیه شده و نیاز به خارج کردن این لنزها و حتی پیوند قرنیه پیدا کرده اند. خوشبختانه ما هیچگاه از این لنزها استفاده نکرده و همواره در پی آن بودیم که بتوانیم در آینده از شیوه های مطمئن تر استفاده کنیم.


استفاده از لیزر

با توجه به عوارض لنزهای داخل چشمی ، محققین به دنبال راه حل های مطمئن تری بوده اند و لذا سعی کرده اند از اشعه توانمند لیزر برای نیل به این هدف استفاده کنند، در این راستا یک شرکت با اختراع یک دستگاه لیزر در پی آن بوده است که بتواند رنگ چشم افراد را از رنگ تیره به رنگ روشن تبدیل نماید. رنگ تیره چشم افراد به علت لایه نازک پیگمانته ای است که در روی عنبیه آن ها قرار دارد و اگر این لایه برداشته شود ، رنگ عمقی عنبیه که معمولا آبی است ‌ظاهر می شود. این دستگاه با تاباندن اشعه لیزر به سطح عنبیه باعث تخریب لایه پیگمانته تیره شده و رنگ آبی آن را ظاهر کرده و باعث روشن تر شدن رنگ چشم می شود. متاسفانه این شیوه هم هنوز قابل استفاده نبوده و اخیرآ هم خبری از آن در دست نیست.


تغییر رنگ چشم

همانگونه که در پاراگراف های قبلی هم اشاره شد، یکی از راه های تغییر زنگ چشم، رنگ آمیزی قرنیه می باشد. در این شیوه با توجه به این که چشم باز نمی شود و عمل خارج چشمی است خطرات و عوارض به مراتب کمتر از شیوه های دیگر می باشد.

در قسمت قبل ذکر کردیم که قرنیه کاملآ شفاف و فاقد رنگ است و رنگ چشم که مشاهده می شود از عنبیه که در پشت قرنیه قرار دارد نشئت می گیرد. در تکنیک رنگ آمیزی قرنیه یک لایه نازک که به آن پاکت (pocket)  گفته می شود توسط دستگاه لیزر فمتوسکند در قرنیه ایجاد می شود و سپس رنگ دلخواه در بین این لایه تزریق می شود. این رنگ داخل قرنیه مانده و اصلآ به داخل چشم نمی رود و به همین علت، این یک عمل خارج چشمی محسوب می شود. البته در این روش، مرکز قرنیه که در مقابل مردمک است به اندازه ۵ میلیمتر بدون رنگ آمیزی و دست نخورده باقی می ماند و لذا این عمل بر روی دید فرذ اثر نمی گذارد.

رنگ های استفاده شده برای این منظور ساخته شده اند و از جنس مواد معدنی هستند و معمولآ اثر و پایداری آنها همیشگی می باشد. ضمنآ سازگاری آنها با نسوج بدن و از جمله قرنیه طی سالها به اثباط رسیده است. می توان از رنگ های مختلف، بر اساس تمایل هر فرد استفاده کرد و حتی می توان رنگها را مخلوط و رنگ دلخواه را به دست آورد.

همانگونه که ذکر شد مزایای این عمل، خارج چشمی بودن آن، امنیت نسبتآ بالا، مؤثر بودن وتکنیک پیشرفته آن است؛ ولی اشکالاتی هم می توان به این عمل گرفت و از آن جمله این که قرنیه فرد داوطلب برای همیشه رنگ می گیرد و قابل برگشت نمی باشد. البته امکان این وجود دارد که بتوان عمل را تکرار و رنگ چشم را مجددآ تغییر داد. اشکال دیگری که ممکن است ایجاد شود در کسانی است که قصد مسافرت به گشورهائی را دارند که برای تشخیص هویت از شیوه اسکن چشم استفاده می کنند. در این افراد شاید دستگاه نتواند چشم آنها را اسکن کند. ولی در حال حاضر کشورهای معدودی از اسکن چشم استفاده می کنند و در این کشورها هم فرد می تواند در خواست کند از شیوه های دیکر نظیر انگشت نگاری استفاده شود. با این حال ما به این نکته اشاره کردیم تا کسانی که تمایل به انجام عمل دارن از آن واقف باشند.

در ربطه با عوارض احتمالی، همانگونه که هر اقدام در مانی در پزشکی ممکن است عوارض نا خواسته ای به دنبال داشته باشد، این عمل هم از این قانون مستثنی نیست، عوارض احتمالی عبارتند از عفونت قرنیه، عملکرد نا مناسب دستگاه لیزر برای ایجاد پاکت قرنیه، حساسیت و خشکی طولانی چشم، از بین رفتن اثر رنگ، عدم ایجاد رنگ دلخواه، تفاوت جزئی بین رنگ دو چشم و احیانآ عوارضی که نا شناخته و غیر قابل پیش بینی هستند. ولی همانگونه گه اشاره شد درصد موفقیت عمل بالا و احتمال ایجاد چنین عوارضی خیلی کم است.

در شکل زیر و نیز در شکل بالای صفحه افرادی را مشاهده می کنید که دارای رنگ تیره چشم بوده اند و با این شیوه رنگ چشم خود را تغییر داده اند.

 


توضیحات : ما برای اولین بار ( و در حال حاضر تنها مرکز) در کشور به تکنولوژی و امکانات تغییر رنگ چشم با شیوه رنگ آمیزی قرنیه دست یابی پیدا کرده ایم و هم اکنون انجام این عمل در کلینیک پارسیان امکان پذیر است. ولی اولویت ما برای عمل افرادی هستند که دچار لک قرنیه یا نقص عنبیه می باشند. با این حال کسانی هم که تمایل به تغییر رنگ چشم با هدف زیبائی دارند می توانند از طزیق سایت و استفاده از گزینه "تماس با" ما فرم مربوطه را تکمیل و به همراه توضیحات لازم برای ما ارسال کنند تا ما برای توضیحات شرایط و هزینه های عمل با آنها تماس بگیریم.

توجه :

در حال حاضر، تغيير رنگ چشم و رنگ آميزى قرنيه فقط برای مواردی که رنگ دو چشم با هم متفاوت است یا چشم بیمار دارای لک یا عیب ظاهری می باشد در کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان انجام می پذیرد.
تا اطلاع ثانوی بعلت عدم موجودی رنگ و مشكلات تهيه اين رنگ ها، از انجام عمل تغییر رنگ چشمها به با هدف زيبائى معذوریم.

تور مجازی کلینیک

آدرس ما در گوگل مپ

گرفتن وقت اینترنتی

info@persianeyeclinic.com

پنجشنبه - 12:30 - 7:30

شنبه تا چهارشنبه - 19:30 - 7:30

اصفهان

خیابان میر روبروی بیمه آسیا