کاندید مناسب عمل

کاندید مناسب عمل

شما در صورتی کاندید مناسبی برای عمل جراحی هستید که :
  • بیش از ۱۸ سال سن داشته باشید.
  •  عیب انکساری (شماره عینک) شما در خلال یکسال گذشته تغییر محسوس و مهمی نداشته باشد و تقریباً ثابت شده باشد، یعنی اینکه شماره چشم شما بیشتر از نیم دیوپتر تغییر نکرده باشد.
  • شماره چشم شما کمتر از ۱۰ دیوپتر باشد. البته  اگر دوربین هستید باید شماره چشم شما کمتر از ۵ باشد
  •  ضخامت قرنیه شما در اندازه‌گیریهای بعمل آمده، جهت اصلاح شماره چشم شما مناسب باشد.
  • مبتلا به خشکی شدید چشم نباشید
  • فاقد بیماریهای مهم چشمی از قبیل قوز قرنیه، آب مروارید، آب سیاه و یا بیماریهای عمومی مهمی از قبیل روماتیسم، لوپوس ، دیابت پیشرفته و یا سایر بیماریهایی باشید که توسط پزشک شما تشخیص داده میشود.

   (بایستی قبل از اقدام به عمل هرگونه بیماری که دارید یا هر داروئی را که مصرف می کنید به اطلاع کادر درمانی برسانید)


اقدامات قبل از عمل

قبل از عمل، پزشک شما شرح حال مختصری از وضعیت چشم و وضعیت عمومی و سلامت جسمانی شما و داروهائی که احیاناً مصرف میکنید از شم میگیرد. لذا اطلاعات خواسته شده را در پرونده خود ثبت نمائید. اگر بیماری خاصی نظیر دیابت، تیروئید، بیماریهای مفصلی، قلبی، عروقی و یا بیماری خاص چشمی نظیر گلوکوم (آب سیاه)، تنبلی چشم، حساسیت، خشکی چشم، سابقه استفاده از لنز، سابقه استفاده از داروهای خاص، چه در چشم و یا بصورت خوراکی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. ضمناً در مورد خانم‌ها اگر شیرده یا باردار هستند بایستی به پزشک خود اطلاع دهند.

پس از آن معاینات دقیقی از چشم شما انجام می‌شود. این معاینات شامل گرفتن دید بدون عینک و با عینک، معاینه میکروسکوپی قسمتهای خارجی چشم و معاینه شبکیه و در صورت نیاز گرفتن فشار چشم است. حساس ترین مرحله، اندازه‌گیری شماره چشم شما است که در صورت نیاز برای این کار قطره در چشم شما چکانده میشود. پس از چکاندن قطره ممکن است چشم شما تا مدتی تار شود و نتوانید رانندگی کنید. لذا فرد دیگری بایستی همراه شما باشد. ضمناً شماره چشم شما هم با دست و هم با کامپیوتر چک میشود و در این زمینه کامپیوتر فقط کمک کننده است و شماره تقریبی چشم شما را میدهد. شماره اصلی و دقیق آن است که پزشک شما اندازه‌گیری و ثبت میکند. لذا چه قبل از عمل و چه بعد از عمل بهیچوجه صرفاً به شماره کامپیوتر اتکاء نکنید و در این مورد وسواس بخرج ندهید. بخصوص اینکه بعد از عمل کامپیوتر از دقت کافی برخوردار نمیباشد. لذا به اندازه‌گیری که پزشک شما میکند و به شماره‌ای که برای شما تعیین میکند بایستی اعتماد داشته باشید.

توجه داشته باشید که اگر از لنز تماسی استفاده می کنید باید آن را قبل از معاینات و همچنین قبل از عمل از چشم خارج کنید. این زمان برای لنزهای نرم یک هفته و برای لنزهای سخت حد اقل دو هفته هست.

جهت اطلاع بیشتر، به صفحه دستورات قبل و بعد از عمل در همین سایت مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید