دستورات بعد عمل لیزیک


اقدامات و مراقبتهای بعد از عمل

بلافاصله یا ظرف چند ساعت پس از عمل، چشم شما توسط پزشک معالج معاینه خواهد شد. ممکن است نیاز به شستشوی مجدد چشم داشته باشید که این کار توسط پزشک شما انجام خواهد شد. در صورت نیاز و صلاحدید، جهت بهبودی سریعتر محل عمل، یک لنز نرم که لنز پانسمانی نامیده میشود در چشم شما قرار خواهد گرفت و در روزهای بعد برداشته خواهد شد. لذا در این رابطه هیچگونه نگرانی نداشته باشید چرا که برای چشم شما مشکلی پیش نیامده است. ضمناً‌ تا چند ساعت و حتی تا روز بعد ممکن است سوزش، آبریزش و درد داشته باشید که این مسئله جای هیچگونه نگرانی نیست. حتی ممکن است چشم شما کاملاً تار باشد که این مسئله در ساعات و روزهای اول طبیعی بوده و دید شما بمرور زمان باز خواهد گشت. پس از عمل در چشم شما لکه‌های قرمز خونی ظاهر میشود که تا چند روز و یا چند هفته بعد برطرف می‌گردد. علاوه بر مسائل فوق به نکات ذیل نیز توجه نمائید:

1- از قطره‌هایی که تجویز شده تا مدتی که توصیه شده استفاده نمائید. این مدت برای لیزیک حدود یک هفته خواهد بود ولی در مورد PRK معمولاً تا چند هفته میباشد.

2- از مالش و خارش چشمها بمدت یکماه خودداری کنید.

3- از بکاربردن مواد آرایشی در اطراف و داخل چشمها بمدت دوهفته خودداری کنید.

4- تا 2 روز پس از عمل بصورت خود آب نزنید و تا 2 الی 4 هفته از شناکردن خودداری کنید.

5- تا 2 الی 3 روز پس از عمل از استحمام خودداری کنید و پس از آن نیز مواظب باشید آب و شامپو داخل چشم شما نشود. اگرچه استفاده از شامپوهای بچه الزامی نمیباشد ولی استفاده از این شامپوها تا چندهفته بعد از عمل شاید مناسبتر باشد.

6- در روزهای اولیه عمل در موقع خواب از تماس چشمها با بالش خودداری کنید.

7- استفاد از عینک آفتابی، اگرچه الزامی نیست ولی در روزهای اولیه بعد از عمل به شما کمک زیادی خواهد کرد و حساسیت به نور را در شما بهبود خواهد بخشید، لذا استفاده از این عینکها پس از عمل توصیه میگردد. ضمناً بیماران گرامی می توانند از غرفه عینک فروشی در ورودی مرکز عینک های با کیفیت تهیه فرمایند. (غرفه عینک پاییزان)

8- پس از عمل لیزیک معمولاً درد، کم تا متوسط خواهد بود ولی استثنائاً بعضی از بیماران آبریزش، سوزش و درد شدید خواهند داشت که در صورت وجود این مشکلات در چند ساعت اولیه پس از عمل هیچگونه نگرانی نخواهد بود و بایستی که آنرا تحمل کنید. ولی در صورت نگرانی با پزشک خود تماس حاصل نمائید.

9- پس از عمل PRK درد نسبتاً‌ شدید خواهد بود و دید شما تا چند روز کاملاً تار میباشد که جای نگرانی نبوده و پس از چند روز بهبودی حاصل میشود. حتی ممکن است تا 2 روز بعد از عمل قادر به بازکردن چشمها نباشید.

10- معمولاً روز پس از عمل لیزیک چشم شما آرام بوده و کاملاً‌ باز خواهد شد و حدود 70 تا 80 درصد دید شما بدست خواهد آمد. احساس تاری دید،‌ مه‌آلودگی و بخصوص کاهش دید نزدیک تا مدتی پس از عمل طبیعی بوده و ظرف چند روز و حتی ممکن است ظرف چند ماه برطرف شود. همچنین پخش نور و حساسیت به نور گاهی پس از عمل وجود دارد که بتدریج برطرف خواهد شد. پس از لیزیک چند ساعت استراحت در منزل کافی بوده و میتوانید از روز بعد از عمل فعالیتهای طبیعی روزانه و کار خود را شروع نمائید. در صورتی که دید شما تار نبوده و مناسب باشد میتوانید مطالعه کرده و یا تلویزیون تماشا کنید و کارکردن با چشم محدودیتی نخواهد داشت.

11- انجام فعالیتهای جسمی و ورزش از روز بعد از عمل لیزیک میتواند شروع شود و در این زمینه هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. ولی از انجام فعالیتهایی که احتمال ضربه مستقیم به چشم داشته باشد، پرهیز نمائید.

12- تعیین شماره چشم شما بطور دقیق در روزهای اول پس از عمل ممکن است مقدور نباشد، لذا در این رابطه به اندازه‌گیریهای ثبت شده در پرونده حساس نبوده و به آنها اهمیت ندهید. شماره چشم شما تا چند روز پس از عمل متغیر بوده و رو به بهبود خواهد بود.

13- پس از عمل نیاز به رعایت رژیم غذایی خاصی نبوده و روزه گرفتن نیز بلامانع است.

14- رانندگی در روزهای اول پس از عمل ممکن است مشکل باشد. بخصوص در هنگام تاریکی هوا، لذا تا مدتی با احتیاط کامل رانندگی کنید.

15- هرگونه سؤال دیگری را با پزشک خود در میان بگذارید و در صورت مراجعه به چشم پزشک اعلام کنید که تحت عمل لیزیک قرار گرفته‌اید چرا که با معاینه ممکن است عمل چشم شما قابل تشخیص نباشد.

دیدگاه خود را بنویسید