دستورات قبل و بعد

دستورات قبل و بعد

توصیه‌ها و اقدامات قبل از عمل

1- چند روز قبل و بعد از عمل از استفاده ازمواد آرایشی در اطراف چشمها و مژه‌ها خودداری نموده و شب قبل از عمل با شستشوی صورت و اطراف چشمها،‌ آنها را کاملاً‌ تمیز نمائید. حتی بهتر است شب قبل از عمل دوش گرفته و سر و صورت خود را با شامپو و صابون کاملاً تمیز کنید.

2- در صورت استفاده از کنتاکت لنز نرم یا سخت باید مدتی قبل از معاینه و نیز قبل از عمل آنها را از چشم خود خارج کنید. این مدت در مورد لنزهای نرم، حدود یکهفته و در مورد لنزهای سخت، حدود دو هفته میباشد. بایستی توجه داشته باشید که عدم استفاده از لنز قبل از معاینات چشم نیز ضرورت دارد.

3- هر گونه بیماری داخلی از قبیل بیماریهای روماتیسمی، دیابت،‌ حساسیت و غیره و نیز هرگونه بیماری چشمی از قبیل انسداد مجرای اشکی، ترشح چشم، شوره مژه‌ها، خشکی چشم، ورم ملتحمه بهاره، آب سیاه و غیره را که به آن مبتلا میباشید به پزشک خود اطلاع دهید. ضمناً استفاده مداوم از هر داروئی از قبیل کورتون را نیز به اطلاع پزشک خود برسانید و نیز در صورت شیردهی یا باردار بودن پزشک خود را در جریان قرار دهید.

4- استفاده از هرگونه عطر و ادکلن و مواد معطر هنگام عمل میتواند با تأثیرگذاری بر روی دستگاه لیزر،‌ نتیجه عمل جراحی شما را تغییر دهد. لذا از هیچگونه مواد معطر در هنگام عمل استفاده ننمائید.

5- در صورتی که از از گیره سر استفاده می کنید ، قبل از عمل گیره سر خود را خارج نموده و وسایلی مانند تلفن موبایل خود را همراه نداشته باشید.


توصیه ها و اقدامات حین عمل

عمل جراحی تحت بیحسی موضعی و فقط با قطره بیحس‌کننده انجام می شود ، این گونه بیحسی برای عمل کاملاً کفایت کرده و عمل بدون درد خواهد بود. ضمناً عمل بصورت سرپائی بوده و شما نیاز به بستری شدن ندارید.

قبل از عمل دو تا سه بار قطره در چشم شما چکانده می شود و پلک‌های شما ضد عفونی می شود . سپس روی تخت قرار می گیرید. در این مرحله بایستی همکاری لازم را با پزشک خود بنمائید و به توصیه‌های او گوش دهید و ضمناً هیچگونه نگرانی نداشته باشید ، چرا که پزشک معالج شما همه مراحل را کنترل می کند و نیز کارهائی را که شما باید انجام دهید به شما گوشزد میکند.

در هنگام عمل به شما توصیه می شود که به چراغهای مخصوصی نگاه کنید که باید اینکار را بخوبی انجام داده و چشم خود را تکان نداده و ثابت نگاه دارید. این کار در ابتدا ممکن است برای شما مشکل باشد ولی کم‌کم چشم شما به نورهای اطراف عادت می کند و شما قادرخواهید بود همکاری لازم را بعمل آورید. بنابراین هیچگونه هیجان و نگرانی از این مسئله نداشته باشید. پس از آنکه پلکهای شما با دستگاه مخصوص باز شد، یک حلقه مکنده روی چشما شما قرار میگیرد تا اولاً چشم شما را ثابت نگاه داشته و ثانیاً فشار چشم شما را باندازه کافی بالا ببرد. در این مرحله ممکن است دید شما کاملاً‌ تار شود که جای هیچگونه نگرانی نیست، چون پس از برداشتن آن، دید شما کاملاً باز خواهد گشت.

پس از آن، دستگاهی بنام میکروکراتوم بر روی یک حلقه قرار گرفته و با یک حرکت سریع رفت و برگشتی، لایه نازکی را از روی قرنیه شما برمیدارد. سپس حلقه و میکروکراتوم از چشم شما خارج میشود. در این مرحله نوبت به انجام لیزر میرسد و همکاری شما بسیار مهم است. بایستی به چراغهائی که گفته میشود کاملاً نگاه کنید.

بلافاصله پس از آن، اشعه لیزر به چشم تابانده میشود و تا چند ثانیه (بستگی به میزان شماره‌ چشم شما) ادامه دارد. شروع و ادامه لیزر با صدای مخصوص همره است که نگران آن نباشید. پس از انجام لیزر، لایه برداشته شده بدون نیاز به بخیه مجدداً روی قرنیه شما قرار میگیرد و عمل خاتمه پیدا میکند.


اقدامات و مراقبتهای بعد از عمل

بلافاصله یا ظرف چند ساعت پس از عمل، چشم شما توسط پزشک معالج معاینه خواهد شد. ممکن است نیاز به شستشوی مجدد چشم داشته باشید که این کار توسط پزشک شما انجام خواهد شد. در صورت نیاز و صلاحدید، جهت بهبودی سریعتر محل عمل، یک لنز نرم که لنز پانسمانی نامیده میشود در چشم شما قرار خواهد گرفت و در روزهای بعد برداشته خواهد شد. لذا در این رابطه هیچگونه نگرانی نداشته باشید چرا که برای چشم شما مشکلی پیش نیامده است. ضمناً‌ تا چند ساعت و حتی تا روز بعد ممکن است سوزش، آبریزش و درد داشته باشید که این مسئله جای هیچگونه نگرانی نیست. حتی ممکن است چشم شما کاملاً تار باشد که این مسئله در ساعات و روزهای اول طبیعی بوده و دید شما بمرور زمان باز خواهد گشت. پس از عمل در چشم شما لکه‌های قرمز خونی ظاهر میشود که تا چند روز و یا چند هفته بعد برطرف می‌گردد. علاوه بر مسائل فوق به نکات ذیل نیز توجه نمائید:

1- از قطره‌هایی که تجویز شده تا مدتی که توصیه شده استفاده نمائید. این مدت برای لیزیک حدود یک هفته خواهد بود ولی در مورد PRK معمولاً تا چند هفته میباشد.

2- از مالش و خارش چشمها بمدت یکماه خودداری کنید.

3- از بکاربردن مواد آرایشی در اطراف و داخل چشمها بمدت دوهفته خودداری کنید.

4- تا 2 روز پس از عمل بصورت خود آب نزنید و تا 2 الی 4 هفته از شناکردن خودداری کنید.

5- تا 2 الی 3 روز پس از عمل از استحمام خودداری کنید و پس از آن نیز مواظب باشید آب و شامپو داخل چشم شما نشود. اگرچه استفاده از شامپوهای بچه الزامی نمیباشد ولی استفاده از این شامپوها تا چندهفته بعد از عمل شاید مناسبتر باشد.

6- در روزهای اولیه عمل در موقع خواب از تماس چشمها با بالش خودداری کنید.

7- استفاد از عینک آفتابی، اگرچه الزامی نیست ولی در روزهای اولیه بعد از عمل به شما کمک زیادی خواهد کرد و حساسیت به نور را در شما بهبود خواهد بخشید، لذا استفاده از این عینکها پس از عمل توصیه میگردد.

8- پس از عمل لیزیک معمولاً درد، کم تا متوسط خواهد بود ولی استثنائاً بعضی از بیماران آبریزش، سوزش و درد شدید خواهند داشت که در صورت وجود این مشکلات در چند ساعت اولیه پس از عمل هیچگونه نگرانی نخواهد بود و بایستی که آنرا تحمل کنید. ولی در صورت نگرانی با پزشک خود تماس حاصل نمائید.

9- پس از عمل PRK درد نسبتاً‌ شدید خواهد بود و دید شما تا چند روز کاملاً تار میباشد که جای نگرانی نبوده و پس از چند روز بهبودی حاصل میشود. حتی ممکن است تا 2 روز بعد از عمل قادر به بازکردن چشمها نباشید.

10- معمولاً روز پس از عمل لیزیک چشم شما آرام بوده و کاملاً‌ باز خواهد شد و حدود 70 تا 80 درصد دید شما بدست خواهد آمد. احساس تاری دید،‌ مه‌آلودگی و بخصوص کاهش دید نزدیک تا مدتی پس از عمل طبیعی بوده و ظرف چند روز و حتی ممکن است ظرف چند ماه برطرف شود. همچنین پخش نور و حساسیت به نور گاهی پس از عمل وجود دارد که بتدریج برطرف خواهد شد. پس از لیزیک چند ساعت استراحت در منزل کافی بوده و میتوانید از روز بعد از عمل فعالیتهای طبیعی روزانه و کار خود را شروع نمائید. در صورتی که دید شما تار نبوده و مناسب باشد میتوانید مطالعه کرده و یا تلویزیون تماشا کنید و کارکردن با چشم محدودیتی نخواهد داشت.

11- انجام فعالیتهای جسمی و ورزش از روز بعد از عمل لیزیک میتواند شروع شود و در این زمینه هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. ولی از انجام فعالیتهایی که احتمال ضربه مستقیم به چشم داشته باشد، پرهیز نمائید.

12- تعیین شماره چشم شما بطور دقیق در روزهای اول پس از عمل ممکن است مقدور نباشد، لذا در این رابطه به اندازه‌گیریهای ثبت شده در پرونده حساس نبوده و به آنها اهمیت ندهید. شماره چشم شما تا چند روز پس از عمل متغیر بوده و رو به بهبود خواهد بود.

13- پس از عمل نیاز به رعایت رژیم غذایی خاصی نبوده و روزه گرفتن نیز بلامانع است.

14- رانندگی در روزهای اول پس از عمل ممکن است مشکل باشد. بخصوص در هنگام تاریکی هوا، لذا تا مدتی با احتیاط کامل رانندگی کنید.

15- هرگونه سؤال دیگری را با پزشک خود در میان بگذارید و در صورت مراجعه به چشم پزشک اعلام کنید که تحت عمل لیزیک قرار گرفته‌اید چرا که با معاینه ممکن است عمل چشم شما قابل تشخیص نباشد.

دیدگاه خود را بنویسید