بیومتری (Biometry)

بیومتری (Biometry)

بیومتری

بیومتری به مفهوم اندازه گیری و سنجش ابعاد یک عضو زنده بدن است

 

و در چشم پزشکی با هدف تعیین شماره لنز داخل چشمی در عمل آب مروارید انجام می شود.

چشم انسان به شکل کره ای است که از بافت های سخت پوشیده شده ولی درون آن شفاف است و در مجموع مانند یک دوربین عکاسی عمل می کند. در جلو چشم انسان لایه شفاف قرنیه قرار دارد که نه تنها باعث عبور نور می شود بلکه با انحنا و قدرت انکساری که دارد، باعث تمرکز و تشکیل تصویر بر روی شبکیه می شود. بعد از آن عدسی چشم قرار دارد که آن هم همین وظیفه را به عهده دارد، با این تفاوت که انحنا و قدرت انکساری قرنیه ثابت است ولی لنز چشم انسان مانند لنز دوربین با نزدیک شدن یا دور شدن اشیاء تغییر قدرت می دهد و بصورت دینامیک باعث می شود همیشه تصویر واضح بر روی شبکیه تشکیل شود.

طول قدامی-خلفی چشم نیز نقش مهمی در ایجاد تصویر بر روی شبکیه و خاصیت اپتیکی چشم دارد. این طول عبارت است از فاصله بین سطح قرنیه تا سطح شبکیه. در صورتی که طول قدامی-خلفی چشم بزرگ باشد (یعنی کره چشم بزرگتر از حد معمول باشد) تصویر شئ در جلوی شبکیه تشکیل می شود و در این حالت بیمار دچار نزدیک بینی می شود و برعکس آن، دوربینی می باشد.

در عمل آب مروارید، عدسی چشم خارج می شود و به جای آن یک عدسی مصنوعی کار گذاشته می شود. نقش بیومتری این است که بتواند قدرت عدسی مصنوعی را با دقت بیشتری به دست آورد تا پس از عمل، بیمار بتواند اشیاء را به وضوح ببیند و دچار نزدیک بینی یا دوربینی نشود.

در بیومتری، دستگاه ابعاد و اندازه ها و انحنای مسیر های اپتیکی چشم را محاسبه و اندازه گیری می کند و پایه کار گیری فرمول های پیچیده اپتیکی و فیزیکی، قدرت لنز مورد نیز را برای هر فردی محاسبه می کند. این اندازه گیری ها عبارتند از انحنای سطح و خلف قرنیه،  فاصله قرنیه تا عدسی (عمق اطاق قدامی) و طول قدامی-خلفی کره چشم. دقت در اندازه گیری هر کدام از این پارامترها تاثیر به سزایی در دقت لنز محاسبه شده برای عمل دارد. در بیمارانی که قبلا تحت اعمال لیزیک چشم قرار گرفته اند، این اندازه گیری ها حساس تر و مشکل تر است، ولی خوشبختانه دستگاه ها و فرمول های جدید قادر به اندازه گیری و محاسبه دقیق لنز در این بیماران نیز هستند.

کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان با امکانات گسترده و کادر مجربی که دارد، در این زمینه نیز پیشگام بوده و مورد اعتماد بسیاری از پزشکان شهر می باشد و بر این اساس، بسیاری از همکاران، موارد مشکل و حساس را برای اطمینان از اندازه گیری ها به این مرکز ارجاء می شوند.

جهت اطلاع بیشتر از اعمال آب مروارید و لنزهای داخل چشمی به صفحه "خدمات درمانی" در سایت ما مراجعه نمائید.

دیدگاه خود را بنویسید