فمتولیزیک

فمتولیزیک


"پیشرفته ترین دستگاه عمل لیزیک به نام فمتو - لیزیک در کلینیک پارسیان شروع به کار نمود"

این بروشور (عکس فوق) و عنوان خبری است که در سال ۱۳۸۶ به مناسبت نصب و شروع به کار اولین دستگاه لیزر فمتوسکند کشور در کلینیک پارسیان، منتشر شد.

لیزر فمتوسکند یک لیزر بسیار پیشرفته است که امروزه کاربرد وسیعی در چشم پزشکی دارد و بسیاری از اعمال چشم نظیر پیوند قرنیه، فمتولیزیک و اسمایل و با این دستگاه لیزر انجام می شود. برش های ایجاد شده با این دستگاه ، با هدایت نرم افزارهای کامپپیوتری پیشرفته، کنترل شده تر و دقیق تر از تیغ جراحی هستند.


لیزیک

لیزیک یکی از شیوه های رایج اصلاح عیوب انکساری است که پس از PRK معرفی گردید. تفاوت لیزیک و   PRK در مرحله اول عمل می باشد و مرحله دوم که تابش اشعه لیزر است در هر عمل مشترک می باشد. در عمل لیزیک، یک لایه به ضخامت حدود ۱۵۰ میکرون از سطح قرنیه برداشته می شود. به این لایه فلپ (Flap) گفته می شود. فلپ شامل اپی تلیوم و قسمتی از نسج اصلی قرنیه (استروما) می باشد. این لایه با یک پایه به شکل لولا (Hinge) به قرنیه متصل است. سپس این لایه کنار زده می شود و عمل لیزر توسط دستگاه لیزر اگزایمر بر روی قرنیه انجام می شود. در خاتمه، این لایه به محل خود بازگردانده می شود و جالب این که این لایه به خودی خود روی قرنیه می چسبد و نیازی به بخیه کردن ندارد. این لایه به سرعت ترمیم می شود و به علت ترمیم سریع، دید بیمار خیلی زود اصلاح می شود و بعد از عمل کمترین میزان درد و ناراحتی وجود دارد. این دو عامل از مزایای عمده این عمل محسوب می شوند. با این حال اشکال عمده عمل لیزیک عوارضی است که ممکن است در هنگام برداشتن لایه قرنیه ایجاد گردد. برای برداشتن لایه قرنیه (فلپ) از یک وسیله به نام  "میکروکراتوم"  استفاده می شود . این وسیله، مانند یک رنده نجاری عمل کرده و توسط تیغه ای که دارد، با برش ظریفی در سطح قرنیه، یک لایه که همان flap است، ایجاد می کند. سپس جراح با بلند کردن فلپ و انجام لیزر و سپس برگرداندن فلپ، عمل را تکمیل می کند. با این که میکرو کراتوم در اکثر موارد کار خود را به خوبی انجام داده و مشکل ایجاد نمی شود ، در موارد نادری ممکن است درست عمل نکند . علاوه بر این ، چون در لیزیک لایه ضخیم تری از قرنیه برداشته می شود ، ممکن است استحکام قرنیه دچار تاثیر شده و مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند .

فمتو لیزیک

با دستیابی به تکنولوژی فمتو لیزیک ما موفق شدیم امکان جدیدتر و پیشرفته تری را در اختیار بیماران قرار دهیم. فمتولیزیک یک عمل پیشرفته و جایگزین لیزیک معمولی می باشد، و در حقیقت این عمل ، شکل پیشرفته لیزیک ست. در این عمل هم مانند لیزیک یک لایه (فلپ) از قرنیه جدا می شود. ولی برعکس لیزیک معمولی که لایه برداری توسط یک دستگاه مکانیکی به نام میکروکراتوم است، در فمتولیزیک، لایه برداری توسط لیزر فمتوسکند انجام می شود. لیزر فمتوسکند قادر است برش های بسیار دقیق و ظریف در نسج قرنیه ایجاد کند. با استفاده از این لیزر می توان برشها را به هر شکل و اندازه و در هر عمقی از قرنیه انجام داد. فلپ ایجاد شده با دستگاه فمتو نازک تر و دقیق تر از میکروکراتوم است و سطح ایجاد شده در قرنیه نیز صاف تر است. در این عمل نیز پس از این که فلپ قرنیه برداشته شد، لیزر اگزایمر وظیفه خود را که همان اصلاح عیوب انکساری چشم است انجام می دهد. از مزایای فمتولیزیک نسبت به لیزیک معمولی و پی-آر-ک را می توان به صورت زیر خلاصه کرد.


مزایای فمتولیزیک نسبت به لیزیک معمولی

  • انجام تمام مرحل عمل توسط لیزر بدون استفاده از تیغ
  • کاهش شانس عفونت و انتقال عوامل میکروبی بوسیله لوازم جراحی
  • کاهش احتمال عمل مجدد
  • عوارض کمتر، دقت و امنیت بالاتر

مزایای فمتولیزیک نسبت به PRK

  • کوتاهی زمان ترمیم و برگشت سریع بینایی
  • عدم درد و ناراحتی در روز بعد از عمل
  • باز گشت سرعتر به کار و حرفه
  • عدم نیاز به مصرف داروهای اضافی در حین عمل
  • عدم نیاز به مصرف داروهای طولانی مدت پس از عمل

 بایستی ذکر شود که در مراکزی که دسترسی به فمتولیزیک دارند، لیزیک معمولی منسوخ شده و جای خود را به فمتولیزیک داده است.


مراحل عمل لیزیک با دستگاه میکروکراتوم

نمای مراحل انجام عمل لیزیک با دستگاه میکروکراتوم، از راست به چپ: ابتدا ییک حلقه مکنده که دارای ریل دندانه دار نیز هست روی گشم قرار دادخ می شود. این ریگ با قدرت مکشی که دارد چشم را گابت نگه داشته، فشارچشم را به حد کافی بالا می برد و نیز باعث می شود دستگاه میکروکراتوم روی چشم حرکت کند. سپس دستگاه میکروکراتوم روی چشم حرکت کرده و لایه نازکی به نام فلپ از روی قرنیه جدا می کند. میکروکراتوم در یک میلیمتری انتها توقف می کند تا لایه کاملآ از قرنیه جدا نشود و پایه ای شبیه لولا ایجاد کند . پس از آن اشعه لیزر به قرنیه تابانده می شود و سپس فلپ به محل خود بر گردانده می شود.

شکل زیر مربوط به عمل PRK و ترانس می باشد، همن گونه که مشخص است، فلپ از روی قرنیه برداشته نمی شود و اشعه لیزر مستقیمآ رو قرنیه تابانده می شود.

همان گونه که قبلآ ذکر شد، امروزه لیزیک جای خود را به فمتو لیزیک داده و لیزر پیشرفته فمتولیزیک، جای میکروکراتوم را گرفته و برای ایجاد فلپ از این لیزر استفاده می شود.

در شکل زیر نمائی از فلپ ایجاد شده با دستگاه لیزر فمتو نشان داده شده است

دیدگاه خود را بنویسید