مکمل های غذایی چشمی

مکمل های غذایی چشمی

مکمل های چشمی ترکیباتی شامل ویتامین ها و سایر مواد غذایی هستند که بر اساس تحقیقات برای حفظ سلامتی چشم ها و بینایی ما مفید هستند و همانطور که از اسمشان پیداست مکمل های چشمی برای افزوده شدن به رژیم غذایی طراحی شده اند و جایگزین تغذیه سالم نیستند.

ترکیب عمده مکمل های چشمی متشکل از آنتی اکسیدانها می باشد. آنتی اکسیدان ها مانع اکسایش در سلولها می شوند. معروف ترین آنتی اکسیدان ها : ویتامین C، ویتامین E و ویتامینA  مواد معدنی مثل سلنیوم ، منیزیم، روی و مس  - که در انتقال ویتامین ها از کبد به چشم نقش دارند.

از ترکیبات دیگر که در مکمل های چشمی وجود دارند می توان به کاروتنوئید ها اشاره کرد مثل لوتئین و زیگزانتین –که از ترکیبات مهم رنگدانه های ماکولا هستند و با جذب نور آبی و اشعه ماوای بنفش باعث کاهش تاثیر اکسیدان ها می شوند- در کنار آنتی اکسیدانها نقش مهمی در حفظ سلامت چشم ها ایفا می کنند.

عواملی که اثر تخریبی اکسیدانها را بر روی سلولها افزایش می دهند مانند سیگار،آلودگی هوا، قرار گرفتن طولانی در معرض نور و برخی بیماری ها

ترکیباتی که باید در رژیم غذایی روزانه باشد: شامل لوتئین و زیگزانتین (کاروتنوئید) ، اسیدهای چرب اساسی، ویتامین C، ویتامین E (آنتی اکسیدان)، روی و مس

نتایج جامع ترین بررسی در رابطه با تاثیر مکمل های غذایی در پیشگیری از پیشرفت دزنراسیون ماکولا ((AMD بر روی بیش از 5000 بیمار نشان داد مصرف این مکمل ها احتمال پیشرفت دژنراسیون ماکولا را می تواند تا 25% در مراحل متوسط تا پیشرفته بیماری کاهش دهد.

با توجه به اینکه دژنراسیون ماکولا درمان دارویی یا جراحی ندارد این میزان تاثیر چشمگیر و قابل توجه است. این مطالعه به نام   AREDS( مخفف Age-Related Eye Disease Study) در سال 2001 مکمل مولتی ویتامین  AREDS را معرفی کرد. اما به علت ارتباط ترکیبات حاوی بتاکارونن با افزایش ریسک سرطان ریه در افراد سیگاری و عوارض جانبی خفیف بر معده ناشی از دوز بالای روی در فرمولاسیون اصلی AREDS ، در سال 2013 پس از بررسی های بیشتر ترکیب جدیدی ب نام AREDS 2 معرفی شد که در آن لوتئین و زیگزانتین جایگزین بتاکاروتن شد و مصرف این مولتی ویتامین 18% ریسک پیشرفت دژنراسیون ماکولا را کاهش داد.

در جدول زیر برخی مکمل های چشمی موجود به اختصار معرفی می شوند.

تاثیر این مکمل ها پیشگیری از بدتر شدن وضعیت در موارد متوسط و پیشرفته بیماری هایی مثل دژنراسیون ماکولا ،کمک به کاهش ریسک آب مروارید ، کمک به بهبود برخی التهابات چشمی و خشکی چشم است.