روش Customize

روش Customize

روش Customize چیست ؟

 در شیوه Customize که روشی پبشرفته و نوین است علاوه بر نمره چشم ، سایر اختلالات و اعوجاجات اپتیکی چشم نیز با دستگاه مخصوصی اندازه گیری و محاسبه شده و همراه شماره چشم اصلاح می شود . بایستی گفت چشم انسان یک سیستم اپتیکی ایده آل نبوده و حتی اگر هیچ شمارهای نداشته باشد دارای اختلالاتی است که به آنها Aberration گفته می شود . Aberration ها در هر فرد شکل و فرم مخصوص به خود دارند و باعث می شوند که فرد دارای اختلالات بینایی نظیر عدم شفافیت تصویر ، پخش نور و عدم دید مناسب در شب شود. این اختلالات مستقل از شماره چشم هستند و حتی در افرادی که چشمشان از نظر نمره ضعیف نیست وجود دارند . در شیوه Customize در هر فرد Aberration های خاص او نیز اندازه گیری شده و توسط دستگاه لیزر اصلاح می شوند . هدف از این شیوه این است که نه تنها شماره چشم فرد و میز ان دید او اصلاح شود ، بلکه کیفیت دید فرد نیز بهبودی یافته و اختلالات بینایی او نیز اصلاح شوند . البته بر خلاف آن که در ابتدا تصور می شد ، این شیوه برای همه بیماران به کار نمی رود و در کسانی که موثر است که بررسی های قبل از عمل نشان دهد که دادای Aberration های قابل توجه باشند .


کلینیک چشم پزشکی پارسیان جزء اولین مراکز کشور بود که به تکنولو‍ژی Customize دست پیدا کرد . یکی از این تکنولوژی ها سیستم زایوپتیک (Zyoptix) است که ما در بسیاری از بیماران خود با موفقیت به کار برده ایم. هم اکنون نسخه پیشرفته تراین سیستم بر روی دستگاه لیزر ما نصب شده است و ما قادریم بیمارانی که نیاز به این تکنولوژی دارند ، با این روش درمان نماییم.


روش و دستگاه زایوپتیک چیست؟

زایوپتیک یک سیستم کامل سخت افزاری و نرم افزاری برای اصلاح بینایی به روش Customize است. سیستم زایوپتیک شامل دو قسمت و دو مرحله است : مرحله تشخیصی و مرحله درمانی . در مرحله تشخیصی علاوه بر بررسی های معمولی که از بیمار انجام می شود، توسط دستگاهی به نام Aberrometer، سایر اختلالات بینایی بیمار نیز اندازه گیری می گردد. یافته های این مرحله به دستگاه لیزر جهت اصلاح بینایی منتقل می شوند. در مرحله دوم عمل، از دستگاه لیزر که به این منظور طراحی شده است جهت اصلاح بینایی استفاده می شود . در سیستم زایوپتیک برای مرحله تشخیصی از یک دستگاهAberrometer که به آن Zywave گفته می شود، استفاده می گردد. دستگاه Zywave با استفاده از خصوصیت Wavefront نور علاوه بر شماره چشم ها، میزان کمی و کیفی Aberration های فرد را اندازه گیری می کند. Aberration های فرد منحصر به خود او بوده و لذا برای درمان هر فرد بایستی برنامه اختصاص چشم او توسط سیستم طراحی گردد. بر اساس این واقعیت است که طراحی و انجام عمل را توسط سیستم زایوپتیک Customize یا Personalize می گویند . البته همه افراد نیاز به شیوه Customize ندارند و تنها در صورتی که میزان Aberration ها از مقدار خاصی بیشتر باشد نیاز به عمل Customize خواهند داشت، در سایر موارد، سیستم زایوپتیک دارای انتخاب دیگری است که به آن Tissue Saving گفته می شود. این سیستم عمده قابلیت های زایوپتیک را دارد، یعنی از همان لیزر با همان مشخصات استفاده می شود و سرعت و دقت و امنیت عمل نیز مانند زایوپتیک بسیار بالاست و میزان برداشت قرنیه، همان گونه که از نامگذاری عمل پیداست، نیز به حداقل رسیده است. تنها تفاوت آن با زایوپتیک واقعی این است که قادر به اصلاح Aberration ها نمی باشد. البته بیمارانی که برای این نوع عمل انتخاب می شوند دارای Aberration های قابل توجهی نیستند. یکی دیگر از مزایای سیستم زایوپتیک، قابلیت انجام شیوه ای به نام aspheric می باشد. این شیوه در افراد خاصی به عنوان جایگزین Tissue saving و Customize استفاده می شود و در این افراد نتایج بسیار خوبی دارد. سیستم زایوپتیک جزء اولین سیستم های Customize می باشد که توسط کمپانی Baush & Lomb آمریکا، در دستگاه تکنولاس در اختیار بیماران قرار گرفت و تاکنون میلیون ها نفر در جهان با این شیوه درمان شده اند و ما در کلینیک پارسیان از اولین مراکزی بودیم که از این تکنولوژی استفاده نموده ایم.

دیدگاه خود را بنویسید