فتوگرافی و آنژیوگرافی شبکیه

فتوگرافی و آنژیوگرافی شبکیه

فلورسین آنژیوگرافی (Fluorescein Angiography)

ترم آنژیوگرافی به تصویربرداری از عروق خونی اطلاق می شود

 

در این نوع تصویربرداری معمولاً یک ماده شیمیایی بی خطر که به آن ماده حاجب گفته می شود، از طریق ورید به بیمار تزریق می شود و پس از آن عکس برداری انجام می شود. خصوصیت ماده حاجب این است که جزئیات عروق خونی را نمودار می کند.

در چشم پزشکی، آنژیوگرافی برای بررسی عروق خونی شبکیه و مشمیه انجام می شود و ماده حاجبی که استفاده می شود، فلورِسین نام دارد و به همین خاطر آنژیوگرافی به همین نام گفته می شود. شبکیه و مشمیه دارای عروق خونی فراوانی هستند. در بین بیماری های چشمی و غیر چشمی ممکن است این عروق دچار آسیب دیدگی شوند و نیاز به انجام این نوع تصویربرداری  برای تشخیص و نیز تعیین شدت این آسیب باشد. یکی از بیماری های شایع و مشهور که عروق خونی بدن و از جمله عروق خونی چشم را گرفتار می کند، بیماری قند و دیابت است.

در بیماری دیابت عروق شبکیه دچار گرفتگی و انسداد می شوند و دیواره عروق نیز شکنندگی پیدا کرده و باعث خونریزی و تورم در داخل چشم می شوند و در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان، این عارضه منجر به کاهش بینایی و حتی نابینایی می شود.

بسیاری افراد مبتلا به دیابت ممکن است برای سال ها علائمی نداشته باشند و بیماری آن ها به صورت اتفاقی و با معاینه ته چشم مشخص شود. معاینه ته چشم و نیز فلورِسین آنژیوگرافی باعث تشخیص و نیز تعیین شدت درگیری چشم می شود و بر اساس آن پزشک معالج می تواند نوع و چگونگی درمان را تعیین کند.

برای درمان عوارض عروقی دیابت در چشم پزشکی از لیزر استفاده می شود. شما می توانید برای اطلاع از لیزر درمانی به صفحه خدمات درمانی در سایت ما مراجعه فرمایید.

امروزه دستگاه های آنژیوگرافی چشم پیشرفت های چشمگیری داشته و از تکنیک های دیجیتالی برای عکس برداری استفاده می شود. ما در کلینیک پارسیان از پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی استفاده می کنیم. این دستگاه که Optos نام دارد، در این زمینه بی رقیب بوده و تنها تعداد معدودی از آن در کشور نصب شده است و در استان نیز تنها کلینیک پارسیان مجهز به این دستگاه می باشد.

شفافیت تصویربردای و نیز میدان اندازه گیری با این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها برتری قابل ملاحظه ای دارد. این تصویر برداری رنگی شبکیه و نیز آنژیوگرافی را با زاویه ۲۱۰ درجه انجام دهد. این میزان در دستگاه ها حداکثر به ۵۰ درجه می رسد.

در تصاویر، نمونه ی از آنژیوگرافی عروق شبکیه در فرد نرمال و فرد دیابتی و نیز تصویر برداری رنگی شبکیه با زاویه باز را با این دستگاه مشاهده می نمایید.

کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان مفتخر است که برای اولین بار در سال 1385 تکنولوژی آنژیوگرافی دیجیتالی چشم را وارد استان نمود و از آن به بعد همواره تکنولوژی خود را به روز نموده است.

دیدگاه خود را بنویسید