سایر خدمات تشخیصی

سایر خدمات تشخیصی

سایر خدمات تشخیصی

در کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان

علاوه بر خدمات تشخیصی که در قسمت های دیگر این سایت مشاهده فرمودید، در کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی پارسیان ، سایر خدمات تشخیصی چشم پزشکی نیز ارائه می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

پکی متری (Pachymetry)

پکی متری به معنای اندازه گیری ضخامت قرنیه می باشد. این اندازه گیری در نقاط مختلف و با تکنین و دستگاه های متفاوت انجام شده و به صورت عددی ویا نقشه رنگی نمایش داده می شود و هر رنگ نمایانگر مقدار عددی خاصی است، به طوری که با نگاه اجمالی به نقشه می توانیم ضخامت قرنیه را در هر منطقه و نقطه حدس بزنیم.

تعیین ضخامت  قرنیه در تصمیم گیری برای اعمال لیزیک ضرورت دارد، چرا که اگر قرنیه فرد نازک باشد برای عمل محدودیت ایجاد می شود. علاوه بر آن، در بیمارانی که مبتلا به گلوکوم یا آب سیاه هستند، امروزه پکی متری به صورت روتین انجام می شود. چرا که مشخص شده ضخامت قرنیه در تعییت میزان فشار چشم مؤثر است و هر چه قرنیه نازکتر باشد فشار چشم کمتر تخمین زده شده و احتمال خطای اندازه گیری فشار چشم و آسیب بینایی بیشتر است و بر عکس، بالا بودن ضخامت قرنیه نقش محافظتی در بیماران گلوکوم دارد. فشار گرفته شد ه، توسط نرم افزار دستگاه و یا محاسبه خود پزشک، بر اساس ضخامت قرنیه، تنظیم و اصلاح و یا به اصطلاح Adjust می شود و فشار واقعی چشم به دست می آید.


تونومتری

تونومتری به معنای اندازه گیری فشار داخل چشم است، که با دستگاه ها و شیوه های مختلفی انجام می شود. شایع ترین شیوه اندازه گیری فشار چشم، استفاده از تونومتر Applanation است که بر روی دستگاه های معاینه چشم پزشکی نصب شده است.

یکی از شیوه های نوین تونومتری استفاده از دستگاه بیومکانیک است. با استفاده از این دستگاه، نقش عوامل مخدوش کننده و مؤثر بر انداره گیری، حذف می شود و دستگاه همزمان ضخامت قرنیه را اندازه گیری می کند و میزان فشار اصلاح شده (Adjusted) و واقعی چشم را به ما می دهد. پیشرفته ترین دستگاه بیومکانیک موجود کورویس (Corvis) نام دارد که در حال حاضر تنها در کلینیک پارسیان و در معدودی از مراکز شهرستان موجود است. برای اطلاع بیشتر از بیومکانیک، بر روی آن کلیک کنید.


اسپکولار میکروسکوپی (Specular Microscopy)

از این شیوه برای بررسی کمیت و کیفیت سلول های لایه داخلی قرنیه (آندوتلیال: Endothelial cells) استفاده می شود. قرنیه انسان دارای سه لایه عمده است، لایه خارجی (اپی تلیوم) نقش محافظ و پوششی دارد و باعث پخش یکنواخت اشک نیز می شود و ضخامت آن حدود ۵۰ میکرون است. لایه میانی که به آن استروما می گویند و ۹۰ درصد ضخامت قرنیه را تشکیل می دهد و ضخامت قرنیه را ایجاد می کندو لایه داخلی که به آن آندوتلیوم می گویند.

آندوتلیوم، حساس ترین لایه قرنیه است و از یک لایه سلولی تشکیل شده و ضخامت آن تقریبا ده میکرون است. نقش این سلول ها، شفاف نگه داشتن قرنیه است. این سلول ها مثل پمپ دو طرفه عمل می کنند و باعث می شوند میزان آب داخل استرومای قرنیه تنظیم شود. تخریب این لایه سلولی باعث می شود قرنیه تورم کند و کدر شده و منجر به پیوند قرنیه شود. عامل ایجاد و تخریب سلول های آندوتلیوم، ضربه، اعمال جراحی و بعضی از بیماری های ارثی می باشند. این سلول ها با چشم معمولی و حتی با دستگاه های عادی قابل مشاهده نیستند و تنها با دستگاه میکروسکوپ مخصوص قابل بررسی و رؤیت هستند.

کلینیک پارسیان یکی از اولین مراکز کشور می باشد که از این تکنولوژی برخوردار شده و آن را در خدمت همشهریان گرامی قرار داده است.


اندازه گیری حساسیت کنتراست ( Contrast Sensitivity )

یکی از ابعاد بینایی انسان , درک و حساسیت کانتراست می باشد . ما علاوه بر اینکه بایستی دید خوبِ محیطی و مرکزی داشته باشیم , باید حساسیت کنتراست خوبی هم داشته باشیم , تا بتوانیم اشیا را به خوبی تشخیص دهیم . اگر بخواهیم کانتراست را در رنگ ها بررسی کنیم بایستی سفیدی را با سیاهی مقایسه کنیم . تفاوت کنتراست این رنگ در بالاترین حد می باشد . ما اگر یک قطعه شیء سیاه را بر روی قطعه ی دیگری که همان رنگ را دارد قرار دهیم , نمی توانیم آنها را ازهمدیگر تشخیص دهیم , چون تفاوت کنتراست آنها صفر است . ولی اگر قطعه ی سفید را بر روی قطعه ی سیاه قرار دهیم , آن دو به راحتی از یکدیگر قابل تشخیص هستند. کانتراست رنگ خاکستری , بین رنگ سیاه و سفید است . حساسیت کانتراست در شب و موقعی که نور کم است , به انسان کمک زیادی می کند و کاهش کنتراست , باعث کاهش دید شب می شود . عوامل مختلفی باعث کاهش کانتراست در بینایی فرد می شوند , از قبیل کدورت ها و ضایعات  راههای بینایی ( به خصوص آب مروارید ) و عوارض اعمال جراحی که بر روی قرنیه انجام می شوند . باز بودن بیش از حد مردمک چشم در غروب و شب نیز باعث کاهش کنتراست و اختلال در شناسایی می شود .

برای اندازه گیری کانتراست از جداول مخصوصی استفاده می شود , که در آنها به مرور رنگ نوشته ها و اشیا کاهش پیدا می کند و علاوه بر رنگ , اندازه و فاصله اشیا نیز کوچکتر می شود و در حداقل رنگ و اندازه ای که فرد می تواند دو شیء را تشخیص دهد , حد و میزان درک کانتراست فرد بدست می آید .

در شکل , نمونه ای از وسیله و نموداری از منحنی کانتراست با دستگاهی که در کلینیک پارسیان استفاده می شود و جزء دستگاههای استاندارد در این زمینه است، نمایش داده شده است .


بررسی اشک و مجاری اشکی

اشک یکی از عوامل مهم و حیاتی چشم است. اشک از غده ی اشکی ترشح می شود وپس از آن که بر روی سطح قرنیه و ملتحمه پخش شده , ازمجرای اشک خارج و وارد حلق می شود و این جریان مرتب ادامه پیدا می کند . ماده اصلی اشک را آب تشکیل می دهد. در سطح اشک لایه نازکِ چربی وجود دارد که باعث جلوگیری از تبخیر آن می شود ودر قسمت عمقی اشک , لایه ای از مخاط وجود دارد که باعث چسبندگی لایه آبکی اشک به سطح قرنیه و پخش شدن یکنواخت اشک بر سطح قرنیه می شود .اشک علاوه بر نقش مرطوب کنندگی , دارای مواد فراوان دیگری است که باعث تغذیه و محافظت چشم در مقابل میکروبها می شوند؛ لذا کمبود اشک علاوه خشکی و تخریب سطح چشم، باعث افزایش ریسک عفونت و زخم قرنیه می شود.

خشکی چشم دو مکانیزم عمده دارد: کاهش ترشح و یا افزایش خروج اشک از چشم. کاهش ترشح به علت تخریب غدد ترشح اشک اتفاق می افتد و در اثر عوامل متعدد ایجاد می شود . افزایش خروج به علت اختلال آناتومیک پلک ها و نیز تبخیر بیش از حد اشک عارض می شود . امروزه عوامل محیطی و شغلی و استفاده بیش از حد از کامپیوتر و وسایل مشابه از عوامل خشکی چشم هستند . برای تشخیص خشکی چشم از وسایل ساده , معاینه با دستگاه و گاهی از دستگاههای پیچیده استفاده می شود . یکی از راه ها , استفاده از نوارهای کاغذی مخصوص است که با میزان خیس شدن کاغذ , میزان اشک اندازه گیری می شود . به این آزمایش اصطلاحاً تست شیرمر (Shirmer test) می گویند . راه دیگر تشخیص خشکی چشم , رنگ آمیزی سطح چشم با ماده فلورسین یا مواد دیگر است.

یکی دیگر از اختلالات سیستم اشکی , آبریزش چشم است . این عارضه بر عکس خشکی چشم است . علت آبریزش، یا افزایش ترشح اشک و یا کاهش خروج آن  می باشد . افزایش ترشح اشک در اثر عوامل تحریکی چشم نظیر جسم خارجی , ضربه , عفونت ها و حساسیت ها عارض می شود . یکی دیگر از علل آبریزش, انسداد مجاری خروج اشک می باشد که به علل مختلف ایجاد می شود و پزشک می تواند با انجام معاینات علل را تشخیص دهد .

در کلینیک پارسیان، پزشکان متخصص و فوق تخصصی در زمینه سیستم و مجاری اشکی , قادر به تشخیص و درمان انواع اختلالات اشک و مجاری اشکی هستند.

دیدگاه خود را بنویسید